Kolędujmy razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach.
Tak zaczyna się nasza opowieść… Dawno, dawno temu, w małej wsi, położonej w centralnej Polsce, z inicjatywy emerytowanej dyrektor szkoły, pani Barbary Antosiak, przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach, powstał zespół folklorystyczny „Marysie i Jaśki z Łyncyckigo”. Zespołowi przyświecał główny cel: ocalić od zapomnienia łęczycką ludowość. Początkowo jego istnienie i działalność była znana tylko społeczności szkolnej i mieszkańcom wsi, bowiem zespół z małej, wiejskiej placówki uświetniał swoimi występami jedynie uroczystości szkolne. Z każdym kolejnym rokiem istnienia stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i popularny również na terenie gminy, powiatu i województwa. Tyle krótkiej historii… Baśnie zawsze mają pozytywne zakończenie. Zatem co z zakończeniem tej opowieści? Czy też jest pozytywne? Odpowiedź jest prosta- nasza baśń się jeszcze nie kończy. Ona się rozwija, a my piszemy kolejny rozdział pięknej historii w życiu szkoły i regionu łęczyckiego. Wstępem do niego niechaj będzie opowieść o udziale zespołu „Marysie i Jaśki z Łyncyckigo” w koncercie wigilijnym organizowanym przez Telewizję Polską z udziałem najsłynniejszych artystów polskiej sceny muzycznej, m.in. Krystyny Prońko, Izabeli Trojanowskiej, Katarzyny Cerekwickiej, Haliny Młynkovej, zespołu Pectus, Zakopower oraz ze specjalnym udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Konhauser- Dudą. Muzyczna uroczystość była oparta na tradycji i kulturze ziemi łęczyckiej. Nagranie wigilijnego kolędowania odbyło się 17 grudnia, w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko w Łodzi. Dzieci z zespołu, wcielając się w rolę kolędników, rozpoczęły widowisko przywitaniem gości w gwarze łęczyckiej. Następnie ubrane w tradycyjne łęczyckie stroje, przy akompaniamencie orkiestry z Leśmierza, wykonały kolędę pt. „Przybieżeli tak piękni anieli”. Na zakończenie złożyły wszystkim gościom życzenia bożonarodzeniowe, zwracając się do nich w gwarze łęczyckiej. Po koncercie, para prezydencka spotkała się z członkami zespołu, otrzymując od nich w darze tradycyjny łęczycki pająk oraz pamiątkowe upominki związane z regionem łęczyckim. Udział zespołu w tym niezwykle barwnym i ciepłym widowisku był okazją do promocji szkoły, regionu łęczyckiego, jego kultury, tradycji i tożsamości. Dzięki talentom naszych uczniów i pracy opiekuna zespołu Marcina Tobera zbieraliśmy gratulacje od ludzi sceny i muzyki. Wszyscy jesteśmy z Was bardzo dumni!
O tym jak nam poszło będziecie mogli przekonać sie w wigilijny wieczór, 24 grudnia, o godz. 20.20 w TVP 1. To właśnie wówczas odbędzie się premierowa transmisja z koncertu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertu oraz osobom pracującym przy produkcji za bardzo ciepłe przyjęcie, życzliwość oraz zaangażowanie. Szczególnie dziękujemy Telewizji Polskiej i firmie DoReMiFilm z siedzibą w Warszawie za umożliwienie udziału w wigilijnym koncercie - to niesamowite, że spośród przeszło 12 tysięcy szkół podstawowych w Polsce do udziału w koncercie wybraliście właśnie Nas! Kłaniamy się Wam w pas i obiecujemy dalszą pracę artystyczną z młodzieżą!
Na koniec napiszemy tylko, że po takich przeżyciach, wbrew panującym trendom i głosom, z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że warto być pedagogiem! Uśmiechy i radość połączona z odpowiedzialnością, powagą i tremą, która przez cały dzień gościła na twarzach uczniów, jest najlepszym prezentem jaki mogliśmy otrzymać pod choinkę! Nasi uczniowie mają niepowtarzalną pamiątkę i wspomnienia, o których opowiadać będą bardzo długo, my zaś poczucie sumiennie i dobrze wykonanej pracy!
Do zobaczenia w Wigilię w Waszych domach. Szukajcie nas na ekranach swoich telewizorów i przyłączcie się do kolędowania!
Hej kolęda, kolęda!!!