17 października 2020

Święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.
Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych . Wydarzenie to miało zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia. Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Co roku 3,5 miliona dzieci do roku 5 umiera z powodu powikłań wynikający z nie mycia rąk. Szczególnie teraz w obliczu pandemii.
Organizowana akcja w przedszkolu ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu oraz wyuczyły nawyk częstego mycia rąk.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza napisanego przez Juliana Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Na koniec spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie. Światowy Dzień Mycia rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Światowy Dzień Mycia Rąk