18 stycznia 2022

Światowy Dzień Bałwana jest obchodzony 18 stycznia.

Dlaczego akurat tego dnia? Wyjaśnienie jest dość zabawne: cyfra „8” przypomina kształtem bałwanka, a cyfra „1” symbolizuje wetkniętą w niego miotłę lub patyk. Wybór miesiąca też nie powinien dziwić – w wielu regionach północnej półkuli to styczeń jest najzimniejszym miesiącem, w którym zwykle nie brakuje śniegu, (choć u nas z tym bywa różnie). Pierwszy raz światowy Dzień Bałwana obchodzono w 2011 roku.

Światowy Dzień Bałwana – skąd ten pomysł?

Inicjatorem obchodzenia Dnia Bałwana jest Cornelius Gratz, niemiecki kolekcjoner. Jego zdaniem postać bałwana to wcielenie radości, które przywołuje beztroskie wspomnienia dziecięcych zabaw na śniegu. W 2011 roku Gratz stworzył na Facebooku stronę, która miała zgromadzić sympatyków śnieżnych bałwanów. Jej twórcy zależało, aby wspólnie celebrować Dzień Bałwana.

W tym roku po raz pierwszy w historii naszego oddziału przedszkolnego obchodziliśmy Dzień Bałwana. Dzieci najpierw odgadywały bałwankowe zagadki, słuchały opowiadania o bałwankach oraz szukały bałwanków, które ukryte są w naszej sali. Liczyliśmy bałwanki, układaliśmy układanki, dorysowywaliśmy brakujące elementy , wycinaliśmy puzzle, lepiliśmy bałwanki z plasteliny oraz tańczyliśmy przy piosence „Bałwankowa rodzina” . Na koniec przygotowaliśmy bałwanka z recyklingu. Wyczarowaliśmy nawet sztuczny śnieg, z którego każdy próbował ulepić małego bałwanka. Nie zabrakło zdjęć z bohaterami dzisiejszego święta.

Dziękuję rodzicom za piękne stroje bałwankowe.:-)

Światowy Dzień Bałwana