24 października 2020

W związku z powyższym w naszym przedszkolu wspólnie z Panią Anna Gierlińską ,naszą bibliotekarką organizujemy różnorodne działania w celu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych .Poza tym bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” którego autorką jest Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnym, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i zagranicą. W czasie roku szkolnego będziemy realizować poszczególne moduły . Przystąpiliśmy do pierwszego modułu książeczki z dzieciństwa. W ramach modułu już zorganizowaliśmy Dzień Uśmiechu z Uśmiechnięta bajką w tle. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności wypowiadania się dzieci poprzez muzykę oraz wspieranie rozwoju umiejętności społecznych dzieci oraz kształtowanie cech wiążących się z optymistycznym podej­ściem do życia. Wśród działań nie tylko prezentacja multimedialna nt. poetów , pisarzy dziecięcych , pogadanki , zabawy muzyczno - ruchowe, ale uczyliśmy się także jaką wędrówkę musi przejść książka żeby trafiła do czytelnika, malowaliśmy na podstawie usłyszanych wierszy Jana Brzechwy pt. „Zoo” zwierzęta (małpa, żyrafa w naszej przedszkolnej wersjiJ) ,słuchaliśmy również wierszy w postaci piosenek , przypomnieliśmy sobie figury geometryczne na podstawie wiersza Danuty Wawiłow „Trójkątna bajka” . W przedszkolu prowadzimy akcję czytania . Codziennie czytamy różnorodne opowiadania , baśnie, bajki czy wiersze. Ponadto ze względu na panujący wirus postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie do czytania dzieciom wierszy , bajek czy opowiadań oraz możliwości komunikacji z rodzicami. Dla dzieci to też innowacja , gdyż podczas zajęć mogą zobaczyć rodziców w nowej roli. Zaczęliśmy od wierszy „Rozrzutny wróbelek” oraz „Leń” . Czytały następujące mamy Pani Mirosława Krzyżaniak –mama Stefanka, mama Poli –Pani Natalia Szczęsna oraz mama Adasia –Pani Katarzyna Dzieża . Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w realizacji projektu . Zachęcamy kolejnych rodziców do kontynuwania akcji „Czytania zamiast na dywanie to „na ekranie”.

Do usłyszenia !

Anna Pabjańczyk