Andrzejki - 26 listopada 2015
 

Andrzejki to ostatni moment kiedy możemy sobie powróżyć oraz pobawić się przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 26 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje zrobione na terenie szkoły sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili.

Na dyskotece nie zabrakło oczywiście wróżb przygotowanych przez uczniów klas III - VI. Na szkolnym korytarzu można było skorzystać z usług wróżek przepowiadających przyszłość. Szkolne wróżby były miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem, ponieważ każdy chciał się dowiedzieć o sobie czegoś nieoczekiwanego. Większość uczniów chciała wiedzieć, jakie będą ich dalsze losy. Oczywiście wierzymy, że wszystkie wróżby się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć, to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok.

Opiekunami na andrzejkowej dyskotece byli Pani Beata Kaczmarek i Pan Łukasz Żmieńka.



Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada 2015

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodore Roosevelt wybrał się na polowanie, podczas którego nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiedzia. Wydarzenie uwieczniono na rysunku w gazecie "The Washington Post". Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy's Bear.

Z okazji tego święta w oddziałach przedszkolnych zorganizowano pod kierunkiem Pani Anny Pabjańczyk, Pani Katarzyny Jeleńskiej, Pani Agnieszki Śliwińskiej dla dzieci zabawy, w których główną postacią był oczywiście miś. Uczestnicy zabawy przynieśli swoje ulubione pluszaki.

Dzieci mogły poznać tego dnia historię głównego bohatera, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, w misiowej gimnastyce, a potem degustowały misiowe smaczki. Przedszkolaki śpiewały piosenki "Jadą, jadą Misie", "Pluszowy miś", "Niedźwiadek". Na koniec dzieci otrzymały "misiowe ciasteczka".





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/213.jpg




Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - 23 listopada 2015

 

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzień ten został połączony z obchodami andrzejek. W oddziałach przedszkolnych zorganizowano bajkowy bal andrzejkowy. Organizacją bajkowego święta zajęły się nauczycielki: Pani Anna Pabjańczyk, Pani Katarzyna Jeleńska i Pani Agnieszka Śliwińska. Dnia 23 listopada 2015 roku sala przedszkolna zamieniła się w bajkową krainę. Można tu było spotkać księżniczki, myszkę Miki, Elzę z krainy lodu, pszczółkę Maję, strażaka, kota, wróżki, liska, spidermana. Nad bezpieczeństwem czuwał policjant, nieoczekiwanie pojawił się też Bob Budowniczy. Przygotowano wystawkę książek, płyty CD z piosenkami z różnych bajek, zagadki, konkursy, galerię postaci bajkowych, balony oraz słodką niespodziankę.

W bajkowym spotkaniu udział wzięły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką "Witajcie w naszej bajce" i odczytaniem tajemniczego listu dla dzieci. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzą sobie z zadaniami.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/211.jpg

 

 

II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada 2015
 

"Dzieci mają swoje prawa, to jest bardzo ważna sprawa!" Pod takim hasłem już po raz drugi realizowaliśmy projekt edukacyjny mający na celu przypomnienie dzieciom ich praw.

W każdej klasie wychowawcy omówili z uczniami prawa dziecka, następnie przystąpiliśmy do zadań praktycznych. Młodsze dzieci wykonały prace plastyczne, a klasy IV - VI gazetkę i przygotowały krótkie scenki dramowe.

20 listopada 2015 roku podsumowaliśmy realizację projektu. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, uczniowie przedstawili efekty swojej pracy. Było trochę śmiechu i dobrej zabawy, a przy okazji nauka. Wszyscy doskonale znali swoje prawa. I o to chodziło!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/215.jpg



Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy - 16 listopada 2015

W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy skorzystać z oferty Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy i wziąć udział w zajęciach warsztatowych przeznaczonych dla uczniów klas I – VI.

W listopadzie dzieci z klas I - III dowiedziały się, że w "Bibliotece jest wesoło", a klasy IV - VI w dniu 16 listopada 2015 roku poznały zagadnienia ekologii, korzystając z dostępnych źródeł informacji. Zajęcia były bardzo interesujące, a zdobyta wiedza bezcenna.

W najbliższym czasie odbędą się jeszcze następujące warsztaty: w grudniu - "Zajęcia biblioterapeutyczne (lęk, niechęć do szkoły, poczucie własnej wartości, ja w grupie" (kl. I - VI), w styczniu - "Szukanie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji?" (kl. IV - VI).




Wycieczka do Fabryki Bombek "SZKŁO - DEKOR"
w Piotrkowie Trybunalskim - 10 listopada 2015

 

10 listopada 2015 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Fabryki Bombek „SZKŁO - DEKOR” w Piotrkowie Trybunalskim.

Dowiedzieliśmy się, że bombki powstają ze szklanych rurek, a ich różnorodne kształty to efekt ciężkiej pracy i niesamowitych umiejętności pracowników. Odwiedziliśmy też halę, w której koloruje się je i wypala. Jednak najciekawsze było przed nami - dekorowanie! Najpierw zobaczyliśmy, jak robią to panie dekoratorki. Z ich rąk wychodziły prawdziwe cuda. Wreszcie przyszedł czas na nas. Po krótkiej prezentacji, otrzymaliśmy po dwie bombki, profesjonalne pędzle, kleje i brokaty. To dopiero była frajda. Nie ważne, że więcej brokatu było na nas niż na naszych bombkach, a ręce mieliśmy po łokcie usmarowane klejem. Ważne, że powstały prawdziwe dzieła sztuki! Miło będzie je podziwiać na choinkach w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Wiele się dowiedzieliśmy i miło spędziliśmy czas. Polecamy!

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas II - VI. Opiekę nad nimi sprawowały: Pani Bożena Cieślarek, Pani Justyna Chmielecka - Gawryś, Pani Małgorzata Gasik i Pani Beata Kaczmarek.





Święto Niepodległości - 10 listopada 2015
 

Wszyscy uczniowie naszej szkoły świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Klasa VI wykonała gazetkę okolicznościową. Uczniowie klasy III zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym rozbrojenie Niemców w Łęczycy 11. XI 1918 r. 10 listopada 2015 roku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowała Pani Małgorzata Gasik we współpracy z Panem Łukaszem Żmieńka i Panem Rafałem Hajdorowiczem wraz z uczniami klas III, V i VI.

Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dzieci z klasy III w wierszach i piosenkach opowiedziały historię utracenia i odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziewczynki z zespołu folklorystycznego zaśpiewały pieśn pt. "Białe róże". Uroczystość zakończyła się piosenką o ojczyźnie.

11 listopada to wspaniałe święto, dzięki któremu możemy bliżej poznać historię Polski. Apel dał nam taką wiedzę.

Uczniowie klasy V





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/206.jpg




Wycieczka do Łęczycy - 6 listopada 2015

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w dniu 6 listopada 2015 roku pod opieką swoich wychowawczyń - Pani Anny Pabjańczyk, Pani Katarzyny Jeleńskiej w wycieczce do Łęczycy. Na cmentarzu oraz przy pomnikach zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność Polski.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/207.jpg




Warsztaty przyrodnicze - 4 listopada 2015

W dniu 4 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pt. "Jak podglądać przyrodę?" Przygotował je i przeprowadził Pan Jerzy Bezkowski. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli fragmenty filmów przyrodniczych nakręconych przez Łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych. Ciekawe fotografie oraz nauka techniki kręcenia filmów miały na celu zachęcić dzieci do samodzielnego poznawania przyrody.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/204.jpg



Wycieczka do Kutna - 3 listopada 2015

 

3 listopada 2015 roku uczniowie klasy II i III byli pod opieką Pani Bożeny Cieślarek i Pani Małgorzaty Gasik na wycieczce w Kutnie. Najpierw spacerowali po parku, rozpoznawali drzewa po liściach i owocach, podglądali zwierzęta. Aby zaobserwować piękno przyrody dzieci zabrały z pracowni ekologicznej lupy i lornetki. W atlasach roślin i zwierząt sprawdzały nazwy drzew i zwierząt. Na końcu zwiedzali Muzeum Bitwy nad Bzurą.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/200.jpg



Wycieczka do lasu - 2 listopada 2015

 

2 listopada 2015 roku dzieci z klas "0" i I były pod opieką Pani Danuty Głodek i Pani Katarzyny Jeleńskiej na wycieczce w lesie. Uczniowie przyglądali się pięknej kolorystyce jesiennej lasu, rozpoznawali różne gatunki drzew, krzewów i innych roślin. Dzieci obserwowały napotkane leśne zwierzęta i wsłuchiwały się w leśne odgłosy. Wszyscy zbierali leśne dary do kącika przyrody. Uczniowie chętnie bawili się w lesie wykorzystując naturalne przeszkody.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/199.jpg



Konkurs na wykonanie lampionu z dyni - 30 października 2015

W dniu 30 października 2015 roku w naszej szkole zagościł iście halloweenowy klimat. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie kolejny raz wzięli udział w konkursie na najfajniejszy "Jack-o-lantern", czyli lampion z dyni.

Tak jak i w ubiegłych latach konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na szkolnym korytarzu można było podziwiać wszelkiego rodzaju lampiony. Dynie straszne, śmieszne, małe i duże. Wybór najładniejszej dyni nie był wcale prosty.

Oprócz świecącej wystawy, aby dzieci mogły lepiej poznać obyczaje krajów anglojęzycznych, chętni uczniowie mogli przebrać się w halloweenowe kostiumy. Dzieci również brały udział w różnych zabawach związanych z obchodami tego święta w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach angielskiego obszaru językowego, co sprawiło im wiele radości. Starsi uczniowie z ogromnym zapałem pogłębiali swoją wiedzę na temat historii owych latarni wywodzących się ze szmaragdowej wyspy - czyli Irlandii.

Zwycięzcami konkursu na halloweenowy lampion w klasach IV - VI zostali: Aleksandra Gabrysiak kl. IV (I miejsce) oraz Grzegorz Zasada kl. VI (II miejsce). W klasach I - III konkurs wygrała Amelia Wojtczak kl. I (I miejsce) oraz Bartosz Brygier kl. III (II miejsce). Konkurs przygotował Pan Łukasz Żmieńka.

 

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/201.jpghttp://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/202.jpghttp://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/203.jpg





Ślubowanie Pierwszoklasistów - 23 października 2015
 

W dniu 23 października 2015 roku odbyło się Ślubowanie Pierwszoklasistów. Trzynaścioro dzieci z klasy I zostało pasowanych przez Dyrektor szkoły Panią Emilię Kołodziejczyk na ucznia Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach. "A my wszyscy ślubujemy być mądrymi Polakami." było mottem tegorocznego ślubowania.

Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali się również przed publicznością szkolną w części artystycznej przygotowanej pod opieką Pani Danuty Głodek. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły.

Ślubowanie zakończyło się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem i dyskoteką.




Wycieczka do Warszawy - 16 października 2015
 

16 października 2015 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy. Do stolicy pojechaliśmy z uczniami klasy czwartej i piątej i dwojgiem opiekunów - Panią Beatą Kaczmarek oraz Panem Pawłem Kuleszą. Celem naszej podróży było zwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadionu Narodowego.

Najpierw pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Siedzieliśmy na trybunach, obejrzeliśmy szatnie piłkarzy i największą salę konferencyjną w Europie. Szczególnie podobał nam się spacer po płycie głównej stadionu.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich "Polin". Dowiedzieliśmy się, że muzeum mieści się na terenie dawnego getta żydowskiego. Nazwa "Polin" pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza słowo Polska. Przewodnik opowiedział nam historię Żydów polskich od X wieku do współczesności. Najbardziej zaciekawiły nas obrzędy, tradycje i zwyczaje żydowskie. Szczególnie podobały nam się: synagoga, wnętrze domu, dworzec kolejowy i żydowska ulica.

Wycieczka do Warszawy bardzo nam się podobała. Mogliśmy poznać historię Żydów polskich, obejrzeć Stadion Narodowy, a co najważniejsze spędzić miło czas z kolegami i koleżankami.

Uczniowie klasy VI




III Gminny Konkurs Recytatorski "W barwach jesieni" - 16 października 2015

W dniu 19 października 2015 roku odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski "W barwach jesieni" zorganizowany przez Bibliotekę Gminną i Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Siedlcu. II miejsce zajęła Michalina Gmerek z klasy I, III miejsce Agata Olczyk z klasy III. W konkursie brała udział również Julia Florczak z klasy III. Lauraci otrzymali dyplomy, książki oraz drobne upominki, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz teczki z niespodzianką.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/210.jpg



Dzień Edukacji Narodowej - 14 października 2015

 

W dniu 14 października 2015 roku uczniowie klas III - VI oraz oddziału przedszkolnego (czterolatki) pod kierunkiem Pani Anny Pabjańczyk oraz Pana Łukasza Żmieńka dokonali prezentacji swoich umiejętności aktorskich a także wokalnych z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzieci zabrały grono pedagogiczne jak i również zaproszonych gości do czasów szkolnych i przedstawili parodię dnia szkolnego. Pozytywnym emocjom nie było końca, szczególnie podczas występu szkolnego chóru, który tak barwnie pomalował nauczycielski świat przy dźwiękach melodii zespołu Dwa Plus Jeden "Chdź, pomaluj mój świat" i wielu innych.

W uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej wzięli udział także Wójt Gminy Łęczyca Pan Jacek Rogoziński, Dyrektor ZOPO Pan Andrzej Piłacik a także emerytowani nauczyciele.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/197.jpg





MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA "Z EKOLOGIĄ W PRZYSZŁOŚĆ" -
czerwiec - październik 2015


Utworzenie pracowni w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach zrealizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
w ramach konkursu "Moja wymarzona ekopracownia – 2015"

Wartość ogólna zadania - 41900 PLN

Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - 39400 PLN

Udział środków własnych: 2500 PLN, w tym Urząd Gminy w Łęczycy - 2000 PLN, Rada Rodzicow Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach - 500 PLN

Pierwszy etap projektu będzie obejmował zaplanowany remont pomieszczenia przeznaczonego na ekopracownię.

W dalszej kolejności zaplanowano zakup wyposażenia: stolików uczniowskich, krzeseł, biurka nauczyciela, funkcjonalnych mebli oraz pomocy dydaktycznych. Sala przeznaczona na pracownię jest prostokątem o wymiarach 8,60 m x 5,60 m. Ekopracownia będzie pierwszą przedmiotową pracownią - eksperymentarjum. Duża przestrzeń w sali pozwoli na inny niż w pozostałych salach rodzaj i sposób ustawienia stolików oraz funkcjonalne jej zagospodarowanie.

W nowej pracowni będą znajdować się: 4 stoliki 5-osobowe szkolne typu "wyspa", 20 krzeseł uczniowskich o regulowanej wysokości ustawione w środkowej części pomieszczenia. Biurko i krzesło nauczycielskie znajdą swoje miejsce w jednym z rogów sali, pod oknem.

Do przechowywania i eksponowania pomocy dydaktycznych przeznaczone będą: narożna szafa, 2 szafy częściowo z szufladami i półkami, 2 szafy z witrynami ekspozycyjnymi, 2 szafki niskie i 1 wisząca, oszklona witryna, stojak na plansze, stojak na mapy. Do ekspozycji prac uczniowskich będzie służyć tablica korkowa. Komputer oraz sprzęt audiowizualny będą ustawione na biurku nauczycielskim. Na ścianie zostanie powieszona tablica interaktywna wraz z rzutnikiem. Z jednej strony tablicy interaktywnej zostanie zamocowana tablica suchościeralna, natomiast z drugiej, od strony okna powieszony zostanie kwietnik. Miejsce na kwiaty znajdzie się również na kwietniku umieszczonym na filarze międzyokiennym. Uczniowie będą prowadzić obserwacje zakupionych roślin i dbać o nie.

Na ścianach, na wieszakach umieszczonych nad szafami powieszone zostaną plansze tematyczne. Na ścianie między drzwiami a stojakiem na plansze umieszczona zostanie fototapeta "Las"

W rogu sali, na ścianie, na której znajduje się tablica interaktywna powstanie kącik astronomiczny. Znajdą tu swoje miejsce wszystkie pomoce dotyczące Układu Słonecznego zaś na podwieszanym suficie zamontowany zostanie Interaktywny Układ Słoneczny, a na ścianie wokół kącika i suficie nad kącikiem położona zostanie fototapeta "Kosmos". Kącik astronomiczny umożliwi popularyzowanie astronomii, która jest bardzo atrakcyjna dla młodego człowieka, może być wprowadzana nawet dla najmłodszych dzieci. Nauka ta kojarzy się im z tajemnicami Kosmosu, pięknymi zdjęciami, eksploracją planet, a nie z zadaniami czy sprawdzianami. Stanowi skuteczny element aktywizacyjny i motywacyjny dla zainteresowania dzieci innymi przedmiotami i dyscyplinami nauki. Interdyscyplinarność astronomii sprawia, że uczniowie chętniej poznają w dalszej edukacji różne zagadnienia z matematyki, fizyki i geografii a także chemii i informatyki. Zainteresowanie uczniów Kosmosem umożliwi im spojrzenie na ekologię w skali makro. Uczniowie odkryją, jaki wpływ mają oddziaływania ciał niebieskich na Ziemię i organizmy żywe. Dowiedzą się o technologiach kosmicznych zaangażowanych w ekologię, na przykład o krążących wokół Ziemi satelitach monitorujących poziom zanieczyszczenia powietrza, pomagając wykryć ich źródła, czy o problemie śmieci kosmicznych.

Pracownia zostanie wyposażona w następujące pomoce dydaktyczne:

  • mikroskopy;
  • zestawy preparatów biologicznych;
  • lupy;
  • kompasy;
  • lornetki;
  • globusy fizyczne Ziemi;
  • filmy DVD o tematyce przyrodniczej;
  • programy multimedialne;
  • laboratorium do analizy wody;
  • stacja pogody wewnętrzna;
  • stacja pogody zewnętrzna;
  • stacja pogody przenośna;
  • układ słoneczny-model;
  • mapy;
  • zestaw do badania gleby;
  • książki i przewodniki przyrodnicze;
  • walizka Eko-Badacza;
  • termometr zewnętrzny;
  • gry edukacyjne;
  • zestawy doświadczalne;

Dzięki tak dobranym pomocom dydaktycznym uczniowie będą mogli samodzielnie przeprowadzać badania, obserwacje, realizować projekty proekologiczne. Zdobędą świadomość zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń środowiska, poznają sposoby zapobiegania tym zagrożeniom.

W ekopracowni będą odbywać się przede wszystkim zajęcia edukacyjne z przyrody (kl. IV - VI), zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej dla dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. 0 - III, zajęcia koła ekologicznego oraz świetlicowe. Wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt audio video oraz komputerowy da możliwości wykorzystania ekopracowni nauczycielom wszystkich przedmiotów. Innowacyjne elementy wyposażenia pracowni - stoliki typu wyspa, stworzą możliwość wykorzystywania pracowni na zajęciach, na których odbywa się praca w grupach a więc na godzinach z wychowawcą, szkoleniach dla nauczycieli, rodziców i dzieci oraz społeczności lokalnej.

Pracownia będzie służyć uczniom w zdobywaniu wiedzy ekologicznej, nauczycielom ułatwi pracę z młodzieżą oraz pomoże w propagowaniu działań ekologicznych.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/192.jpg

www.zainwestujwekologie.pl


http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/image001.png



Dyskoteka z okazji Dnia Chłopca - 8 października 2015

W dniu 8 października 2015 roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Obecni na dyskotece uczniowie świetnie bawili się przy dobrej muzyce i miło spędzili jesienne popołudnie. Opiekunami na dyskotece byli Pani Aleksandra Ratajczyk oraz Pan Łukasz Żmieńka.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/196.jpg

 

 

Bieg Przełajowy o Puchar Wójta Gminy Łęczyca - 24 września 2015

W dniu 24 września 2015 roku odbył się Bieg Przełajowy o Puchar Wójta Gminy Łęczyca. Organizatorem imprezy była Samorządowa Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej. Udział w zawodach wzięły szkoły podstawowe z następujących miejscowości: Wilczkowic, Siedlca, Błonia, Leźnicy Małej i Topoli Królewskiej.

Nasza szkoła zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniów do zawodów przygotował Pan Paweł Kulesza, a ich opiekunem podczas zawodów była Pani Aleksandra Ratajczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/195.jpg



Dzień Bezpieczeństwa Sprzątanie Świata - 21 września 2015

 

Dzień 21 września był w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Uczniowie młodsi jak i starsi uczestniczyli w projekcji filmów na temat bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły i ze szkoły, gospodarstwie rolnym oraz podczas spędzania czasu wolnego.

Następnie wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli włączyli się do akcji "Sprzątanie Świata". Zbierali odpady i nieczystości w najbliższym otoczeniu szkoły.

W tym dniu gośćmi naszej szkoły byli Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą i zadaniami Policji oraz przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Na zakończenie wszyscy uczniowie uczestniczyli w pogadance z pielęgniarką z NZOZ MEDAR w Łęczycy. Przyswoili sobie prawidłowe sposoby postępowania przy typowych urazach: skaleczeniu, krwotoku, skręceniu, złamaniu kończyny, zadławieniu i innych.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/193.jpg



Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016 - 1 września 2015

 

W dniu 1 września 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016. Dyrektor Szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk powitała wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły, a w szczególności najmłodsze dzieci, które rozpoczęły edukację w naszej szkole.

Uroczystą inaugurację uświetniła swoją obecnością Zastępca Wójta Gminy Łęczyca Pani Magdalena Szczepaniak.

Podczas uroczystości zgodnie z tradycją szkoły upominki powitalne otrzymały dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Uczniowie klas V - VI zaprezentowali przygotowane pod kierunkiem Pani Beaty Kaczmarek, Pani Anny Gierlińskiej oraz Pana Łukasza Żmieńki przedstawienie na powitanie nowego roku szkolnego. Swoim tanecznym talentem pochwaliły się młodsze dzieci, które do występu przygotowała Pani Alicja Zawadzka.

Na zakończenie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami, podczas których nie zapomniano o pogadankach dotyczących bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły, w budynku szkolnym oraz na boisku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/194.jpg


 


Dożynki Gminne 2015 - 23 sierpnia 2015
 

23 sierpnia 2015 roku nasza szkoła rozpoczęła Rok Otwartej Szkoły. Rodzice, Rada Pedagogiczna i uczniowie włączyli się w organizację Dożynek Gminnych 2015, które odbyły się na terenie szkoły.

Mieszkańcy sołectwa Wilczkowic, radni, sołtysi aktywnie współpracowali przy przygotowaniu całej imprezy dożynkowej.

Imprezę uświetnił występ zespołu ludowego Marysie i Jaśki z Łyncyckigo. Program przygotowała Pani Barbara Antosiak, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, oprawę muzyczną Pan Rafał Hajdorowicz.

Uczniowie klasy I pod kierunkiem Pani Bożeny Cieślarek zatańczyli taniec ludowy krakowiak.

Oprawę plastyczną i różne elementy dekoracji wykonali Pani Beata Kaczmarek, Pan Łukasz Żmieńka, Pani Małgorzata Gasik i Pani Anna Pabjańczyk.

Nie pierwszy już raz udowodniliśmy, że jesteśmy szkołą, która jest otwarta na kulturę, sztukę, środowisko lokalne oraz potrafi korzystać z tego co nas otacza. Od lat aktywnie współpracujemy z samorządem i środowiskiem lokalnym.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/191.jpg
więcej zdjęć









Marysie i Jaśki z Łyncyckigo na pikniku u oo. Bernardynów w Łęczycy -
27 czerwca 2015

Dnia 27 czerwca 2015 roku zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo wystąpił podczas pikniku rodzinnego. Zespół zaprezentował się w oryginalnych strojach ludowych. Publiczność podziwiać mogła pieśni ludowe z regionu łęczyckiego oraz tańce w wykonaniu najmłodszych członków zespołu. Impreza odbywała się w klasztorze oo. Bernardynów w Łęczycy. Piknik miał charakter charytatywny - oo. Bernardyni zbierali fundusze na remont zabytkowego kompleksu klasztornego. Uczniów do występu przygotowali Pani Alicja Zawadzka i Pan Rafał Hajdorowicz.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/189.jpg










Pożegnanie Pani Łucji Marciniak - 26 czerwca 2015

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach stało się okazją do pożegnania nauczycielki języka polskiego - Pani Łucji Marciniak. Pani Łucja Marciniak po 45 latach pracy w zawodzie nauczyciela przeszła na zasłużoną emeryturę.

Podczas uroczystości podziękowania za długoletnią pracę na rzecz uczniów Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach i środowiska lokalnego oraz życzenia pomyślności na kolejnym etapie życia złożyli Pan Jacek Rogoziński - Wójt Gminy Łęczyca, Pani Emilia Kołodziejczyk - Dyrektor Szkoły Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Pani Anna Kaczmarek - Przewodnicząca Rady Rodziców.

 

Oto tekst przemówienia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach:

 

Drodzy Goście! Drodzy Nauczyciele i Pracownicy, Drodzy Uczniowie i Rodzice!

W nowym roku szkolnym 2015/2016 zmieni się skład grona pedagogicznego. Nie spotkamy się już z Panią Łucją Marciniak.

Pewnie powinnam rozpocząć moje przemówienie od słów, które pożegnają naszą - odchodzącą na emeryturę - nauczycielkę języka polskiego. Zanim to jednak zrobię, chciałabym opowiedzieć nieco o tym, kim dla nas była. Dla uczniów – surowa, wymagająca, ale zawsze świetnie przygotowana do lekcji i w pełni zaangażowana w swoją pracę pani Marciniak, a dla nas – nauczycieli: po prostu pani Lucyna, Lucyna, Luśka, miła, pracowita, pomocna koleżanka.

Pani Łucja Marciniak rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 1973 roku, ale wcześniej przez trzy lata zatrudniona była w innej placówce. Właśnie mija 45 lat pracy pedagogicznej Pani Łucji Marciniak. Od samego początku podchodziła do niej z zapałem, wiedząc, że zawód nauczyciela to nie tylko wyuczona profesja, ale i misja. W jej przypadku - uczyła przecież języka polskiego - była to misja zaznajamiania uczniów z naszą kulturą, nie tylko literacką, ale przede wszystkim językową. W swojej dziedzinie osiągnęła mistrzostwo: zdobyła szacunek nie tylko szkolnych podopiecznych i ich rodziców, ale i kolegów z pracy, osób ze środowiska nauczycielskiego. Szybko okazało się, że - jeœli chodzi o kwestie literatury i poprawności językowej - ciężko w naszej okolicy o większego eksperta.

Uczniowie często widzieli w Pani Marciniak przede wszystkim podnoszącego im wiecznie poprzeczkę surowego pedagoga. Ale warto, żeby wiedzieli, iż ich Pani od języka polskiego wymagała wiele nie tylko od nich, ale przede wszystkim od samej siebie. Wszystkie sprawdziany, dyktanda, klasówki zawsze poprawiała na następny dzień, często widywaliśmy ją, kiedy wychodziła ze szkoły, dŸwigając ogromne torby z niezliczoną ilością uczniowskich zeszytów. Jej żmudna, konsekwentna, codzienna praca z uczniami przynosiła owoce w postaci wysokich not na sprawdzianach zewnętrznych, dobrych lokat w licznych konkursach polonistycznych, recytatorskich, również o zasięgu ogólnopolskim.

Łucja Marciniak zawsze angażowała się też w działalność administracyjną szkoły: jako społeczny vice dyrektor szkoły, przewodnicząca zespołów samokształceniowych, nauczycielskich, egzaminacyjnych skrupulatnie wypełniała swoje obowiązki. Zawsze też wspomagała swoich młodszych kolegów i koleżanki radą, dzieliła się z nimi zdobytą przez lata wiedzą i doświadczeniem.

Pani Marciniak przez lata dała się również poznać jako świetna organizatorka. To z myślą o uczniach urządzała wycieczki krajoznawcze, zielone szkoły. Dawniej była zapaloną harcerką, zabierała naszych uczniów na obozy i biwaki harcerskie. Gdy wspominam te wyjazdy, mogę bez zawahania powiedzieć, że Pani Marciniak zdążyła pokazać uczniom tej szkoły całą Polskę z jej największymi zabytkami, od gór po morze. Jako polonistka starała się zaś otwierać dzieciom ze środowiska wiejskiego drzwi do teatrów, kin i muzeów - udowadniać im, że kultura zawsze powinna być dla nich rzeczą ważną i dostępną.

W dużej mierze dzięki staraniom Pani Lucyny Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach stała się "szkołą marzeń" i otrzymała duże środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację wielu zadań edukacyjnych jak i doposażenie szkoły w nowoczesne pomoce naukowe. Pani Marciniak wciąż zabiegała z dobrym skutkiem o unijne dofinansowania, aby nasi uczniowie zyskali takie same szanse na edukacyjny sukces, jak dzieci z większych ośrodków czy miast.

Pani Lucyno! Wykształciła i wychowała Pani kilka pokoleń absolwentów tej szkoły. Wielu z nich zdobyło wyższe wykształcenie, podjęło wymarzoną pracę, spełnia się w wybranych przez siebie zawodach. Wielu też z pewnoœcią zaraziło się od Pani miłością do książek i języka polskiego, wciąż z sentymentem wspominając lekcje z Panią.

Pani Łucja Marciniak podczas swojej czterdziestopięcioletniej pracy nauczycielskiej zawsze starała się znajdować rozwiązania dla problemów i nie poddawała się w obliczu narastających przeciwności. Zapamiętamy ją przede wszystkim jako osobę silną, taką, na której można się wesprzeć w trudnym momencie, nieugiętą. W istocie: jakby wykutą z żelaza. Żelazną Damę.

Droga Pani Łucjo! W imieniu własnym, grona pedagogicznego, pracowników, a także uczniów naszej szkoły żegnam dziś Panią i życzę z całego serca kolejnych wielu, pięknych lat: ale tym razem spędzonych z rodziną, z własnymi pasjami i marzeniami, na których realizację dotychczas nie wystarczało czasu. Mamy nadzieję, że będzie Pani zachodzić do naszej szkoły, której drzwi – tak, jak i nasze serca – będą dla Pani zawsze otwarte.

 

Uczniowie pożegnali swoją Panią od języka polskiego napisanym z tej okazji wierszem:



To dzięki naszej Pani Marciniak
Na polskim nigdy nie było nudy.
Na swoim miejscu każdy przecinek
Stawał w nagrodę za nasze trudy.


Postaci z książek wciąż ożywały
w jej opowieściach o obcych światach.
Nam zaś gdzieś w środku serca stawały,
gdy szukaliśmy lwów w swoich szafach.


Jej uśmiech dawał nam satysfakcję
Z wykonanego dobrze zadania.
Teraz będziemy mieli wakacje,
A Pani - czas do spożytkowania.


Życzymy Pani dużo spokoju
i czasu na wielu książek czytanie.
Niech wreszcie teraz świat wyobraźni
zastąpi każde szkolne wyzwanie.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/190.jpg
więcej zdjęć









Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 - 26 czerwca 2015

 

W dniu 26 czerwca 2015 roku odbyło się w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. W uroczystości wzięli udział uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Honorowym gościem był Pan Jacek Rogoziński - Wójt Gminy Łęczyca.

Dyrektor szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk wraz z wychowawcami wręczyli uczniom przodującym w nauce i wzorowym zachowaniu oraz zaangażowaniu na rzecz szkoły świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Wyróżnienia otrzymali:

Klasa I

Katarzyna Graczyk
Wiktoria Kłosowska
Kinga Mikołajczyk
Kinga Matusiak
Jakub Szczech
Adam Rajski

Klasa II

Amelia Błaszczyk
Małgorzata Krzepińska
Wiktoria Olejniczak
Maria Pabiańczyk
Maria Radwańska
Agnieszka Wiktorska
Julia Florczak

Klasa III

Kinga Saganiak
Julia Kępska
Julia Kawecka
Aleksandra Gabrysiak
Martyna Malanowska

Klasa IV

Julia Gałamon śr. 5,09
Aleksandra Maria Graczyk śr. 5,09
Karina Ala śr. 5,0
Bartosz Cieślarek śr. 5,0
Michał Królak śr. 5,0
Julia Pietruszewska śr. 5,0
Kacper Pisera śr. 4,91
Karolina Zasada śr. 4,82
Katarzyna Zasada śr. 4,82

Klasa V

Daria Florczak śr. 5,09
Sandra Pęgowska śr. 5,09
Natalia Kamińska śr. 5,0
Katarzyna Niciak śr. 4,81
Igor Olczyk śr. 4,81
Mateusz Pabiańczyk śr. 4,81

Podczas akademii niektórzy uczniowie klasy IV otrzymali kartę pływacką, którą zdobyli na zajęciach wychowania fizycznego na basenie. Członkom zespołu folklorystycznego Marysie i Jaśki z Łyncyckigo wręczono podziękowania za pracę na rzecz zespołu i szkoły. Samorządy klasowe otrzymały nagrody w rozstrzygniętym na koniec roku szkolnego konkursie czystości klasopracowni. Nagrodzeni zostali również liderzy oszczędzania w SKO.

Dyrektor szkoły podziękowała rodzicom, którzy aktywnie pracowali na rzecz szkoły w mijającym roku szkolnym. Podziękowania za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność względem uczniów i szkoły otrzymała Pani Anna Kaczmarek - Przewodnicząca Rady Rodziców. Pani Dyrektor złożyła również podziękowania nauczycielom i wychowawcom oraz pracownikom szkoły za trud włożony w pracę na rzecz uczniów i dzieci, szczególne podziękowania otrzymali nauczyciele kończący pracę w szkole Pani Anna Pabjańczyk oraz Pan Rafał Hajdorowicz. Pani Dyrektor Emilia Kołodziejczyk życzyła wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.

Na zakończenie uczniowie klasy I pokazali przygotowany pod kierunkiem Pani Bożeny Cieślarek taniec Krakowiak. Następnie uczniowie klasy II i III zaprezentowali wakacyjne piosenki. Uczniów do występu przygotowała Pani Małgorzata Gasik.















Uroczyste pożegnanie klasy VI - 25 czerwca 2015

 

W dniu 25 czerwca 2015 roku odbyło się w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach uroczyste pożegnanie klasy VI. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI i ich rodzice, przedstawiciele uczniów klasy V, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość uświetniła również swoją obecnością Pani Magdalena Szczepaniak - Zastępca Wójta Gminy Łęczyca.

Dyrektor szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk wraz z wychowawcą Panią Łucją Marciniak wręczyły uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz zaangażowaniu na rzecz szkoły nagrody książkowe. Wyróżnienia otrzymali:

Julia Chwiałkowska - śr 5,45
Damian Kowalczyk - śr 5,45
Joanna Zasada - śr 5,36
Patrycja Świątek - śr 5,30
Katarzyna Nawrocka - śr 5,18
Dominika Królak - śr 5,18
Natalia Dębska - śr 5,09
Katarzyna Głodek - śr 4,91
Julia Kaczmarek - śr 4,91
Szymon Kowalczyk - śr 4,91
Agnieszka Antosiak - śr 4,82
Klaudia Brączkowska - śr 4,82

Dyrektor szkoły wręczyła rodzicom uczniów klasy VI listy gratulacyjne za trud włożony w wychowanie swoich dzieci i podziękowania za wieloletnią, pełną zaangażowania i poświęcenia pracę na rzecz szkoły. Tegoroczni absolwenci podziękowali swojej wychowawczyni, nauczycielom i pracownikom szkoły, władzom gminnym oraz swoim rodzicom. Uczniowie klasy V pożegnali swoich starszych kolegów, podarowując im upominki.

Następnie uczniowie klasy VI przedstawili część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawcy. Na zakończenie głos zabrała Pani Magdalena Szczepaniak - Zastępca Wójta Gminy Łęczyca. W swoim wystąpieniu gratulowała uczniom sukcesów edukacyjnych i życzyła im kolejnych podczas nauki w gimnazjum. Pani Dyrektor Emilia Kołodziejczyk życzyła wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/187.jpg



Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych - 23 czerwca 2015

W dniu 23 czerwca 2015 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

Celami konkursu były:

  • poszerzenie wiedzy geograficznej o krajach niemieckojęzycznych;
  • poznanie specyfiki kulturowej krajów niemieckiego obszaru językowego oraz niektórych elementów realioznawczych;
  • poznanie wybranych zagadnień dotyczących tradycji i zwyczajów;
  • rozwijanie strategii samodzielnego uczenia się;
  • wykorzystanie różnych źródeł do zdobycia wiedzy.

W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV - VI. I miejsce zajął Damian Kowalczyk z kl. VI, II miejsce Sandra Pęgowska z kl. V, III miejsce Daria Florczak z kl. V, ponadto wyróżnienie otrzymali Bartosz Cieślarek i Krystian Świątek z kl. IV. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Konkurs przygotowali Pan Bohdan Kmiecik i Pan Łukasz Żmieńka.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/186.jpg



Marysie i Jaśki z Łyncyckigo w Chociszewie - 20 czerwca 2015

Zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, w którym śpiewają uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, wystąpił w dniu 20 czerwca 2015 roku podczas "Jarmarku Chociszewskiego" w Chociszewie. Członkowie zespołu zaprezentowali piosenki z własnego repertuaru ludowego. Oprócz śpiewów ludowych zespół przedstawił tańce. Do występu dzieci przygotowali Pani Alicja Zawadzka i Pan Rafał Hajdorowicz.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/185.jpg



Pożegnalne spotkanie klasy VI - 19 czerwca 2015

 

W dniu 19 czerwca 2015 roku odbyło się w naszej szkole pożegnalne spotkanie klasy VI. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI i ich rodzice, uczniowie klasy V oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.

Wszyscy spędzili miło czas przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniów klasy VI. Uczniowie bawili się także podczas zorganizowanej z tej okazji dyskoteki.

Pożegnalne spotkanie uczniów klasy VI przebiegło w przyjemnej atmosferze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/184.jpg



Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich - 16 - 17 czerwca 2015

 

16 i 17 czerwca 2015 roku odbyła się Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich.

Uczestnikami bylo 44 uczniów klas II - VI Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, tj. 68 % ogółu uczniów uczących się w tych klasach, a naszymi opiekunami nauczyciele - Panie Łucja Marciniak, Danuta Głodek, Bożena Cieślarek i Pan Paweł Kulesza. W wyjeździe wzięło również udział dwoje rodziców.

Podczas zielonej szkoły doskonale bawiliśmy się i uczyliśmy, nie zabrakło niespodzianek i atrakcji. Pierwszego dnia "zaliczyliśmy" Łysą Górę, która w krajobrazie Gór Świętokrzyskich funkcjonuje pod nazwą Święty Krzyż. Dowiedzieliśmy się, dlaczego taka nazwa tej góry, a każdy z nas mógł ucałować relikwie Świętego Krzyża znajdujące się w klasztorze pobenedyktyńskim z XI - XVII wieku. Oczywiście zwiedziliśmy klasztor i kościół na Świętym Krzyżu. Poznaliśmy też faunę i florę oraz przyrodę nieożywioną Świętokrzyskiego Parku Narodowego w nowoczesnym muzeum przyrodniczym. Po niełatwym zejściu po gołoborzu do Nowej Słupi zobaczyliśmy "Pielgrzyma", czyli świętego Emeryka i wysłuchaliśmy wielu legend z nim związanych. Następnie odwiedziliśmy dymarki świętokrzyskie i poznaliśmy antyczną metalurgię żelaza. Z kolei powędrowaliśmy do Świętej Katarzyny, by tam zobaczyć kapliczkę św. Franciszka i "obmyć" oczy w cudownym źródełku. Mieliśmy okazję powędrować szlakiem w Puszczy Jodłowej, o której tak pięknie napisał Stefan Żeromski: "Puszcza jest niczyja - ani moja, ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!".

Drugi dzień był również ciekawy. Rozpoczęliśmy od Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, by poznać warunki nauki w szkole w XIX w. pod zaborem rosyjskim i poszerzyć wiadomości o piewcy Ziemi Świętokrzyskiej – Stefanie Żeromskim. Następnie zwiedzaliśmy Kielce. Dzięki niezwykle ciekawym działaniom pana przewodnika poznaliśmy bogactwo natury na Kadzielni i świetnie wszystko zapamiętaliśmy, bowiem każda dziewczynka otrzymała od pana roślinkę z odpowiednią dedykacją. Przewodnik wyczulił nas również na odgłosy natury, przybliżył sposób rozpoznawania ptaków po wydawanych dźwiękach. Z Kadzielni podziwialiśmy panoramę miasta i upajaliśmy się widokami Gór Śwętokrzyskich. Z kolei powędrowaliśmy ulicami miasta i ścieżkami parków kieleckich, poszerzając wiedzę o tych miejscach.

Następnie pojechaliśmy do Zagnańska, aby poznać się ze staruszkiem Bartkiem, wysłuchać jego historii i legend z nim związanych.

Ostatnim etapem podczas zielonej szkoły była lekcja języka polskiego i przyrody, bowiem gościliœmy w Oblęgorku - dworku i parku Henryka Sienkiewicza.

Pobyt na Ziemi Kieleckiej to żywe i niezapomniane lekcje języka polskiego, przyrody, historii, religii, plastyki, wychowania fizycznego.

Do zobaczenia na szlaku w następnym roku szkolnym!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/183.jpg



Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców - 12 czerwca 2015

12 czerwca 2015 roku odbył się w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Wzięły w nim udział drużyny chłopców ze szkoł podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. Turniej wygrała reprezetacja chłopców naszej szkoły. Zwycięzcy otrzymali puchar. Turniej Piłki Nożnej Chłopców przygotował Pan Paweł Kulesza.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/182.jpg




Dzień Otwarty dla Przedszkolaków - 11 czerwca 2015

 

W dniu 11 czerwca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym. Organizatorzy chcieli pokazać maluszkom, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację dnia otwartego w szkole nauczyciele mieli do zaproponowania swoim gościom wiele ciekawych zajęć. W przygotowaniach uczestniczyli szczególnie nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Pani Bożena Cieślarek, Pani Małgorzata Gasik, Pani Danuta Głodek oraz Pani Anna Pabjańczyk, Pani Honorata Marchewa, Pani Beata Kaczmarek, Pani Aleksandra Ratajczyk i Pan Łukasz Żmieńka.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor szkoły p. Emilia Kołodziejczyk, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnego zapoznania się poprzez udział w różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych na świeżym powietrzu.

Później dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, podczas których samodzielnie lub z pomocą rodzica czy też nauczyciela wykonywały rozmaite prace. Wszystkie dzieci pracowały w skupieniu, by jak najpiękniej wykonać powierzone im zadanie, a nie było to łatwe, by dopracować każdy szczegół. Po skończonej pracy dzieci podziwiały jej efekty, a każdy maluszek zabrał wykonane przez siebie dzieło na pamiątkę tego spotkania.

Kolejnym etapem naszego spotkania była zabawa na "placu zabaw" pod opieką rodziców, przechodzenie przez tor przeszkód, a także zabawy w różnych kącikach takich jak np. "kącik zabawy klockami".

Dobrym zwiastunem na zakończenie zajęć były uśmiechnięte i zadowolone twarze dzieci, rodziców i nauczycieli. Pobyt gości w naszej szkole dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Goście przekonali się, że Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach to szkoła, która ma do zaproponowania szereg atrakcji.

Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2015 roku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/181.jpg



V Powiatowe Manewry Sprawnościowe - 2 czerwca 2015

 

2 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowych Manewrach Sprawnościowych "I Ty możesz zostać bohaterem" zorganizowanych przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. W czasie spotkania integracyjnego dzieci poszerzały oraz sprawdzały swoją wiedzę i umiejętnośœci w następujących punktach kontrolnych:

  • strażackim - prezentacja wozu bojowego, stroju i wyposażenia strażackiego, strażacki tor przeszkód, konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym;
  • policyjnym - prezentacja wozu policyjnego oraz umundurowania policjanta, sprawdzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, właściwego zachowania się kibica;
  • ratowniczym - wykonywanie zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy;
  • PSSE - prezentacja plakatu wykonanego przez uczniów na temat szkodliwości palenia, konkurs wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania;
  • obrony cywilnej - pogadanka i pokaz sprzętu związanego z obroną cywilną;
  • wojskowym - prezentacja sprzętu wojskowego, wykonywanie zadań z użyciem sprzętu wojskowego;
  • WOPR - prezentacja sprzętu oraz konkurencje sprawnościowe.

Spotkanie, które przebiegło w miłej atmosferze, zakończyło się wręczeniem dyplomów i pamiątkowych statuetek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/180.jpg



Konkurs fotograficzny "Oto ja!" - 1 czerwca 2015

 

1 czerwca rozstrzygnięto szkolny konkurs fotograficzny "OTO JA!". Uczestnicy konkursu mieli wykonać zdjęcie, które opowiadałoby o nich. Jacy są? Czy tacy, jakich znamy? A może inni? Co lubią? Czym się interesują? Co ciekawego przeżyli? W jaki sposób lubią spędzać wolny czas?

Wpłynęło trzynaście zdjęć i wszystkie bardzo dobre. Wybranie najlepszego okazało się niemożliwe, bo każde było wyjątkowe i niepowtarzalne. Ostatecznie zdecydowano, że wszystkie prace zostaną nagrodzone. Autorzy zdjęć otrzymali upominki, a ich dzieła ozdobiły szkolny korytarz. Organizatorem konkursu była Pani Beata Kaczmarek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/179.jpg



Dzień Dziecka - 1 czerwca 2015

 

Dzień Dziecka świętowaliœmy w naszej szkole w dniu 1 czerwca 2015 roku. W przeważającej części tegoroczne święto przebiegło pod hasłem profilaktyki uzależnień.

Uczniowie obejrzeli dwie prezentacje. Pierwsza "Uzależnienia" omawiała przyczyny sięgania przez młodzież po środki uzależniające i ich negatywny wpływ na organizm człowieka, druga "Zdrowy styl życia" wskazywała sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego od nałogów. Uczniowie wiedzę teoretyczną wykorzystali w praktyce. Klasy IV - VI wykonały plakaty związane z wyżej wymienioną tematyką, natomiast dzieci z klas 0 - III prace plastyczne.

Miłym przerywnikiem była inscenizacja baśni pod tytułem "Kot w butach" w języku angielskim. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy III pod kierunkiem Pani Aleksandry Matczak i Pana Łukasza Żmieńki.

Następnie uczniowie klas starszych rozegrali mecz piłki nożnej, a młodsze dzieci uczestniczyły w grach zespołowych.

Ten pełen atrakcji dzień zakończył się dyskoteką i poczęstunkiem lodów.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/177.jpg


Wycieczka do Rogowa i Kołacinka - 29 maja 2015

 

W dniu 29 maja 2015 roku klasy IV - VI wraz z Panią Anną Pabjańczyk i Panią Aleksandrą Ratajczyk oraz Panem Bohdanem Kmiecikiem wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Leśnej w Rogowie. Ponadto zwiedzili Muzeum Lasu i Drewna oraz Arboretum. Na koniec zobaczyli Dinopark w Kołacinku.

Uczniowie poznanli różnorodność flory i fauny występującej w lesie, pogłębili świadomoœść ekologiczną wobec środowiska naturalnego i poznali jego wartość, miło spędzili czas wolny.

Przewodnik, który oprowadzał naszą wycieczkę po alejkach ogrodu, opowiadał o krzewach, drzewach i kwiatach rosnących w Arboretum. Dzieci zachwycały się pięknem kolorów kwitnących azalii i magnolii.

Arboretum położone jest na terenie województwa łódzkiego w gminie Rogów. Zajmuje powierzchnię ponad 53 ha. Założone zostało na terenie leśnym. Pozostałością po lesie, który istniał zanim utworzono ogród, są około 150-letnie sosny, a także świerki, dęby i graby. Arboretum powstało w 1923 roku po przekazaniu Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego części lasów Nadleśnictwa Skierniewice do celów naukowych i badawczych. Przed wojną na terenie Arboretum zakładano wyłącznie powierzchnie doświadczalne. W roku 1952 wydano pierwszy katalog nasion. Zapoczątkowano coroczną wymianę nasion z ponad 400 ogrodami botanicznymi na całym świecie. Do dziś jest to podstawowe źródło pozyskiwania nowych gatunków drzew i krzewów. Ogród posiada kolekcje roślin drzewiastych, kolekcje roślin zielonych, kolekcje roślin tropikalnych i ogromną atrakcję - Alpinarium.

Alpinarium - pod budowę ogrodu skalnego wykorzystano 1,5 ha gruntu rolnego przylegającego do Arboretum. Prace nad budową alpinarium trwały do 1960 roku. W roku 2005 wykonano remont alpinarium, posadzono też nowe rośliny. Obecnie w alpinarium znajduje się ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i 5-arowy staw z wyspą, na której gnieżdżą się kaczki krzyżówki oraz pomieszkują liczne zaskrońce. W stawach pływają także kolorowe rybki, liczne karasie. Można obejrzeć tutaj ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata, np. strzeliste świerki serbskie, limby, srebrzyste jodły kalifornijskie. W tym jakże pięknym ogrodzie spędziliśmy czas, ciesząc oczy różnorodnością roślin i drzew.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek. Spożyliśmy go przy ognisku.

W Dinoparku odbyliśmy spacer z przewodnikiem po ścieżce ery mezozoicznej, zwiedziliśmy wystawę geologiczno-paleontologiczną oraz odkopywaliśmy szkielet dinozaura. Na koniec bawiliśmy się w poszukiwaczy złota. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i monety. Uśmiechnięci, choć trochę zmęczeni wróciliśmy do domu.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/178.jpg

Matematyczne potyczki - 28 maja 2015

28 maja sześciu uczniów z klas I - III reprezentowało naszą szkołę w Gminnym Konkursie Matematycznym, organizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową w Topoli Królewskiej.

II miejsce w kategorii klas II zdobyła Amelia Błaszczyk. Katarzyna Graczyk z klasy I otrzymała wyróżnienie.

Ponadto w konkursie wzięli udział: Adam Rajski z kl. I, Julia Florczak z kl. II, Julia Kawecka i Jakub Kowalczyk z klasy III.

Zwyciezcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy nagrody rzeczowe.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/176.jpg



Wycieczka do kina i zoo w Łodzi - 27 maja 2015

 

27 maja 2015 roku wszyscy uczniowie klas I - III wyjechali pod opieką Pani Bożeny Cieślarek, Pani Małgorzaty Gasik oraz Pani Danuty Głodek do kina i ogrodu zoologicznego do Łodzi.

W Kinie Cinema City w Manufakturze obejrzeli film pod tytułem "Dom" w wersji 3D. Następnie zwiedzali ogród zoologiczny w celu poznania różnych dzikich i egzotycznych zwierząt oraz warunków ich życia. Wycieczka była udana i interesująca.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/175.jpg


Pokaz rycerski - 26 maja 2015

 

26 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedziła grupa rekonstrukcyjna "Rekonstrukto" z Lublina, która przybliżyła uczniom życie i kulturę średniowiecza.

W trakcie tej żywej lekcji historii dzieci mogły bliżej poznać zwyczaje rycerskie, przymierzyć elementy zbroi, dotknąć zgromadzonych rekwizytów. Niektórzy uczniowie mieli okazję poznać techniki posługiwania się białą bronią i wziąć udział w walce. To była naprawdę dobra zabawa!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/174.jpg


Na tropach legend i historii naszego regionu - 26 maja 2015

 

26 maja uczniowie klas III i V pod opieką Pań Danuty Głodek i Łucji Marciniak wędrowali śladami legend i historii naszego regionu.

Pierwszym etapem wycieczki była Archikolegiata w Tumie. Na wstępie uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli bryłę monumentalnego kościoła, poszukali tajemniczych śladów w kamieniu i wysłuchali legend o diable Borucie. Pobyt we wnętrzu Archikolegiaty pod wspaniałym przewodnictwem księdza prałata Pawła Olszewskiego był żywą i niezapomnianą lekcją historii, religii, języka polskiego, plastyki, muzyki.

Następnie uczniowie poznali życie mieszkańców Łęczyckiego w okresie międzywojennym podczas pobytu w skansenie wsi łęczyckiej. Zobaczyli zagrodę chłopską, kuźnię, olejarnię i wiatrak z 1820 roku, wysłuchali też legend tworzonych przez mieszkańców wsi.

Wycieczka śladami legend i historii naszego regionu była okazją do ćwiczenia umiejętności pisania sprawozdania.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/173.jpg




XII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich - 23 maja 2015

 

W dniu 23 maja przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w XII Powiatowym Forum Samorządów Uczniowskich. W tym roku uroczystość została zorganizowana w Szkole Podstawowej w Sługach. Hasłem tegorocznego forum było "Pasja - najlepsza droga do rozwoju". W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście - pasjonaci: pszczelarz, fotograf dzikiej przyrody, strażak, kapelmistrz, przedstawiciel koła łowieckiego. Podczas ich wystąpień mogliśmy zdobyć informacje na temat ich zainteresowań i posłuchać ciekawych anegdot.

Zadaniem przedstawicieli każdej szkoły było przygotowanie krótkiej prezentacji na temat działalności samorządu szkolnego. Reprezentanci naszej szkoły w składzie: Natalia Dębska, Julia Kaczmarek, Agnieszka Antosiak przygotowały piosenkę pt. "Spoko szkoła" oraz krótki skecz "Co się dzieje podczas lekcji?". Nasz występ podobał się publiczności.

Kolejnym etapem spotkania były warsztaty kreatywności. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, po czym musieli wykonać przydzielone im zadania. W poszczególnych salach czekały na nich niezbędne materiały do wykonania pracy. Efekt był zadowalający. Wspólna praca uczniów stworzyła okazję do bliższego poznania się uczestników forum.

W czasie pobytu w Szkole Podstawowej w Sługach panowała miła atmosfera.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/172.jpg



Powiatowy Konkurs Literacki "Łęczyckie w zbliżeniu" - 22 maja 2015

22 maja został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Literacki "Łęczyckie w zbliżeniu", którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy. Konkurs adresowano do uczniów kl. IV - VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy mieli zadanie napisać reportaż związany z naszym regionem. Relacja powinna stanowić żywy opis ludzi, zdarzeń mających miejsce w powiecie łęczyckim lub opis podróży, miejsc, ludzi, które autor napotkał w swoich wędrówkach po Ziemi Łęczyckiej. Organizatorzy konkursu stawiali na oryginalność ujęcia tematu.

Z naszej szkoły wzięły udział dwie uczennice z klasy VI i one zdobyły najwyższe lokaty.

Julia Chwiałkowska napisała reportaż pt. "Kto przechytrzył diabła Borutę?", który oparła na wywiadzie z zasłużonym górnikiem Panem Edmundem Żyndżo i to jej praca została oceniona najwyżej - I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Joanna Zasada jest autorką pracy pt. "Śladami ŁZG". Asia powędrowała po Łęczycy ze swoim tatą i szukała śladów ŁZG, bazując na wspomnieniach nieżyjącego stryjka Bronisława - sztygara dołowego i dostępnych dokumentach. Jej reportaż zdobył II miejsce.

Prace obydwu dziewczynek są niezwykle oryginalne i aktualne, bowiem w powiecie łęczyckim obchodzi się 60. rocznicę powołania ŁZG. Nagrodzone reportaże zostały zaprezentowane podczas sesji wspomnieniowej zorganizowanej 28 maja br. przez Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Łęczycy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej i Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy z udziałem pracowników ŁZG, licznie zebranych gości, władz samorządowych i duchowieństwa.

Do konkursu uczennice przygotowała polonistka Łucja Marciniak, a pomocy w elektronicznym opracowaniu reportaży udzieliła nauczycielka informatyki Aleksandra Ratajczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/168.jpghttp://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/169.jpg










"Noc muzeów" - 16 maja 2015

16 maja 2015 roku o godzinie 18.00 uczniowie klasy IV i V spotkali się na rynku w Łęczycy. Po co? Wzięli udział w organizowanej pierwszy raz przez łęczycki zamek "Nocy muzeów".

Pod opieką Pani Bożeny Cieślarek, Pani Beaty Kaczmarek i mamy jednej z uczennic Pani Doroty Pęgowskiej dzieciaki dziarsko pomaszerowały na zamek, a tam niespodzianka! Niekończąca się kolejka! Trudno, skoro jesteśmy, to stoimy! Po godzinie udało nam się wejść. Jak się okazało warto było czekać. Wystawy były niezwykle interesujące. Poznaliśmy historię Łęczycy w czasie I wojny światowej, obejrzeliśmy jedyne w Polsce egzemplarze broni i ciekawostki z tamtego okresu. Pani etnograf opowiedziała nam o zwyczajach i obrzędach łęczyckiej wsi, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.

Jednak najciekawsze wrażenia czekały na nas na końcu zwiedzania. Udało nam się obejrzeć repliki insygniów koronacyjnych królów Polski. Robiły ogromne wrażenie! To było niezwykłe przeżycie. Wszyscy żałowaliśmy, że czas tak szybko minął. Jednogłośnie podjęliśmy decyzję, że w przyszłym roku też wybierzemy się na "Noc muzeów". Może do innego miasta?





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/171.jpg


"Dni Kultury Staropolskiej" - 15 maja 2015

 

15 maja 2015 roku uczniowie klas: I, II i V uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych organizowanych w ramach "Dni Kultury Staropolskiej". Imprezę plenerową na dziedzińcu łęczyckiego zamku rozpoczęto nauką średniowiecznych tańców. Wiadomo, że zainteresowane nią były przede wszystkim dziewczęta. Chłopcy w tym czasie uczyli się władać szablą i strzelać z łuku.

Wielkie zainteresowanie wszystkich dzieci wzbudziły dwie dziwne maszyny. Jak się okazało, jedna służyła do wyrabiania sznurka, druga do wyrabiania papieru. Obydwie te czynności wymagały dużych umiejętności, niezwykłej cierpliwości i siły.

Po tak wyczerpujących zajęciach można było odpocząć, (tak się wydawało) przymierzając stroje z epoki. Były piękne! Okazały się jednak bardzo ciężkie i niewygodne.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/170.jpg


Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt - 15 maja 2015

15 maja 2015 roku uczennice klasy VI wzięły udział w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świnicach Warckich. Drużyna naszej szkoły wywalczyła II miejsce. Uczennice przygotował do turnieju Pan Paweł Kulesza.

 

W sobotę, 9 maja 2015 roku uczniowie z klas 0 - III uczestniczyli w XXXVI Zlocie do Środka Polski pod opieką Pani Danuty Głodek. Zlotowicze mieli możliwość podziwiania pracy rzeźbiarzy, którzy brali udział w Plenerze Rzeźbiarskim w Piątku. Następnie wędrowali trasą: Karsznice, Las Mchowicki, Śladków Podleśny, Mysłaków. W czasie pieszej wędrówki na dzieci czekało wiele konkursów i niecodziennych niespodzianek.

 





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/165.jpg



Spotkanie autorskie z pisarką Grażyną Bąkiewicz - 7 maja 2015

7 maja 2015 roku w Bibliotece Powiatowej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Grażyną Bąkiewicz zorganizowane z okazji III Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, w którym wzięli udział uczniowie klas V i VI.

Imprezy powiatowe w bibliotekach i wojewódzka w Uniejowie przebiegały pod hasłem "Z książką na wakacjach - na tropie tajemnic mojego regionu". Spotkaniu towarzyszył konkurs literacko - plastyczny, na który chętni uczniowie mieli wcześniej wykonać komiks związany z tematyką imprezy.

6 uczniów naszej szkoły wykonało prace według własnego pomysłu.

Podczas spotkania w bibliotece wszystkie prace były wyeksponowane, a po jego zakończeniu ogłoszono wyniki.

I nagrody zdobyły dwie nasze uczennice: Żaneta Bartczak z klasy V i Patrycja Świątek z klasy VI.

Praca Żanety Bartczak została uznana za najbardziej oryginalną i jako jedyna zwycięska zabrana przez autorkę i przekazana do dalszej oceny podczas finału w Uniejowie.

9 maja Żaneta uczestniczyła w finale wojewódzkim w Uniejowie.

Do konkursu i spotkania z pisarką przygotowała uczniów nauczycielka języka polskiego Łucja Marciniak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/166.jpg


Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy - 7 maja 2015

 

7 maja uczennice klasy III - Martyna Malanowska, Aleksandra Gabrysiak, Kinga Saganiak i Karolina Kamińska uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pod hasłem "Bohaterowie naszych bajek i baśni". Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Górze św. Małgorzaty. Uczennice naszej szkoły wywalczyły I miejsce. Do konkursu uczennice przygotowała Pani Danuta Głodek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/164.jpg
 

Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Twórczości Wokalnej "Żaczek 2015" -
6 maja 2015

6 maja 2015 roku w Domu Kultury w Łęczycy odbył się Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Twórczości Wokalnej "Żaczek 2015", w którym brały udział uczennice naszej szkoły - Natalia Kamińska z kl. V i Katarzyna Nawrocka z kl. VI. Wykonawczynie zaśpiewały piosenkę pt. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Uczennice przygotował Pan Rafał Hajdorowicz.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/163.jpg



Dzień Ziemi i Dzień Zdrowia - 6 maja 2015

 

Podczas obchodów Dnia Ziemi i Dnia Zdrowia, które odbyły się w dniu 6 maja 2015 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach uczestniczyli w różnych działaniach, spotkaniach, konkursach. Ich głównym celem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka w następstwie rozwoju cywilizacyjnego oraz na sposoby właściwego odżywiania dzieci w wieku szkolnym.

Z okazji Dnia Ziemi i Dnia Zdrowia powstała okolicznościowa gazetka o tematyce ekologicznej i zdrowotnej. Ponadto uczniowie wykonali plakaty pt. "Moja planeta".

Obchody zaczęliśmy od wizyty dietetyka Pani Anety Milczarek, która przeprowadziła warsztaty z zakresu zdrowego żywienia, podczas których uczniowie utrwalali zasady racjonalnego odżywiania oraz kolejny raz dowiedzieli się o potrzebie uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej.

W naszej szkole tego dnia podczas przerw funkcjonował "stragan zdrowia". Była to promocja owoców jako darów natury i źródła witamin niezbędnych dla organizmu człowieka. Zainteresowanie wśród uczniów było imponujące.

Kulminacyjnym punktem obchodów była inscenizacja pt. "Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej", którą przygotowali uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem Pani Anny Pabjańczyk. Na koniec uczennice klasy drugiej i trzeciej zaśpiewały piosenkę o naszej planecie.

Podczas spotkania całej społeczności szkolnej miało miejsce rozdanie nagród za udział w akcji "Coś z niczego". Laureatom gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w przyszłych konkursach.

Dzień Ziemi i Dzień Zdrowia został przygotowany pod kierunkiem Pani Anny Pabjańczyk, Pani Danuty Głodek i Pani Aleksandry Ratajczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/161.jpg


Święto Konstytucji 3 Maja - 4 maja 2015

4 maja 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno - muzycznym przypomnieli okoliczności powstania uchwalonej 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie z klasy V pod kierunkiem Pani Beaty Kaczmarek oraz Pana Rafała Hajdorowicza.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/159.jpg



Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy - 29 kwietnia 2015

29 kwietnia 2015 roku odbyły się w Naszej Szkole wybory do Młodzieżowej Rady Gminy. O stanowisko radnej ubiegały się cztery kandydatki. Każda dostarczyła Komisji Wyborczej listę poparcia swojej kandydatury i zgodnie z zasadami prowadziła kampanię wyborczą. Głosami uczniów Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach radną Młodzieżowej Rady Gminy została wybrana uczennica klasy VI Natalia Dębska.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/162.jpg



Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - 29 kwietnia 2015

 

Kolejny raz z rzędu Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach była gospodarzem i organizatorem Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przy współpracy z policjantami z łęczyckiego Wydziału Ruchu Drogowego.

Głównym celem turnieju jest podnoszenie kultury na drogach i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży szkolnej.

Turniej przebiegał w czterech konkurencjach. Pierwszym etapem były testy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w praktyce. Najpierw oceniano przejazd rowerem po torze przeszkód, potem w miasteczku ruchu drogowego. Ostatnią konkurencją było sprawdzenie umiejętności związanych z zasadami udzielania pomocy przedmedycznej.

W dniu 21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbył się etap gminny Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach w składzie: Klaudia Brączkowska, Paweł Gałamon, Damian Kowalczyk i Patrycja Świątek zajęła II miejsce. I miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa z Leźnicy Małej, a III Szkoła Podstawowa z Błonia.

29 kwietnia miał miejsce na terenie naszej szkoły etap powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Brały w nim udział szkoły podstawowe i gimnazjalne z terenu powiatu łęczyckiego. W kategorii szkół podstawowych drużyna naszej szkoły zajęła III miejsce. Uczniów do turnieju przygotował Pan Paweł Kulesza. I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Chorek, a II Szkoła Podstawowa z Leźnicy Małej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy dodatkowo zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Łęczycy oraz otrzymali nagrody rzeczowe przekazane przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/158.jpg


Eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego "Pięknie być człowiekiem" -
23 kwietnia 2015

Julia Chwiałkowska, uczennica klasy VI zajęła III miejsce w eliminacjach powiatowych konkursu recytatorskiego "Pięknie być człowiekiem".

W tym roku uczestnicy z całego powiatu wyłonieni w eliminacjach gminnych interpretowali twórczość Jana Pawła II i księdza Jana Twardowskiego. Nasza reprezentantka wyrecytowała wiersz Jana Twardowskiego pt. "Na wsi" i prozę pt. "Przeprowadzka". W nagrodę za III miejsce otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Łucja Marciniak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/160.jpg



Gminny konkurs czytelniczy i plastyczny "W świecie baśni H. Ch. Andersena" -
22 kwietnia 2015

 

22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Siedlcu odbyły się dwa konkursy: czytelniczy i plastyczny. Obydwa dotyczyły baśni H. Ch. Andersena.

W konkursie czytelniczym uczniowie klas IV szkół Gminy Łęczyca zmagali się z pytaniami dotyczącymi postaci H. Ch. Andersena i znajomości jego twórczoœci. Z Naszej Szkoły w konkursie wystartowali: Aleksandra Graczyk, Karina Ala i Bartosz Cieślarek. Aleksandra Graczyk zajęła II miejsce, a Bartosz Cieślarek III. Uczniów przygotowała nauczycielka języka polskiego Pani Łucja Marciniak.

W konkursie plastycznym reprezentantki klas IV - VI: Katarzyna Antosiak, Natalia Kamińska i Patrycja Świątek wykonały ilustracje do wylosowanych przez siebie fragmentów baśni H. Ch. Andersena. II miejsce zajęła uczennica klasy VI Patrycja Świątek. Do konkursu przygotowywał nauczyciel plastyki Pan Rafał Hajdorowicz.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/157.jpg


Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasistów - 1 kwietnia 2015

Jak wszyscy szóstoklasiści w Polsce przystąpiliśmy w dniu 1 kwietnia 2015 roku do ogólnopolskiego sprawdzianu. 19 uczniów sprawdzało swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka niemieckiego. Wyniki w maju. Czekamy niecierpliwie.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/156.jpg



Spotkania wielkanocne - 31 marca 2015

31 marca 2015 roku we wszystkich klasach odbyły się spotkania przy wielkanocnym stole. Uczniowie spożyli typowe wielkanocne potrawy oraz złożyli sobie świąteczne życzenia.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/155.jpg


Konkurs recytatorski "Pięknie być człowiekiem" - 30 marca 2015

 

W dniu 30 marca 2015 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w etapie gminnym konkursu im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem". Były to: Maria Radwańska, Agata Olczyk, Julia Florczak z klasy II, Natalia Kamińska z klasy V oraz Agnieszka Antosiak i Julia Chwiałkowska z klasy VI.

Do konkursu uczniów przygotowały Pani Małgorzata Gasik - wychowawczyni klasy II oraz Pani Łucja Marciniak - nauczycielka języka polskiego.

II miejsce oraz udział w eliminacjach powiatowych wywalczyła uczennica klasy VI Julia Chwiałkowska. Wyróżnienia zdobyły: Natalia Kamińska i Agnieszka Antosiak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/154.jpg


Wycieczka do kina w Łodzi - 27 marca 2015

27 marca uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni - Pani Łucji Marciniak obejrzeli z okazji powitania wiosny w Cinema City w Łodzi film z gatunku science fiction pod tytułem "Zbuntowana". Film przeniósł nas w świat przyszłości i był doskonałym wprowadzeniem do literatury fantastycznonaukowej, którą wkrótce będziemy poznawać na lekcjach języka polskiego.

Wizyta w kinie w Łodzi została połączona z odwiedzinami w Manufakturze i podziwianiem wiosennych dekoracji wielkanocnych.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/153.jpg



XIV Rajd PTTK "Powitanie wiosny na Ziemi Łęczyckiej" - 21 marca 2015

 

W dniu 21 marca 2015 roku uczniowie naszej szkoły i opiekunowie: Pani Katarzyna Jeleńska, Pani Danuta Głodek oraz Pan Paweł Kulesza uczestniczyli w XIV Rajdzie PTTK "Powitanie wiosny na Ziemi Łęczyckiej". Dzieci przeszły prawie siedmiokilometrowy odcinek ze Smardzewa do Besiekier. Podczas wędrówki rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania przyrodnicze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/150.jpg


Szkoła przeciw agresji i przemocy - 20 marca 2015

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie "Szkoła bez przemocy".

Klasy V - VI uczestniczyły w pięciogodzinnych warsztatach o przeciwdziałaniu przemocy prowadzonych przez psychologa Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy Panią Magdalenę Raj-Wróblewską. Klasa IV odbyła warsztaty "Zdrowym być, dobrze żyć" prowadzonych przez pedagoga Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy Panią Anetę Granosik.

W pierwszym dniu wiosny - 20 marca 2015 roku - nastąpiło podsumowanie projektu. Uczniowie klas IV - VI zaprezentowali własnoręcznie wykonane plakaty, a dzieci z klas I - III przybrały drzewko życzliwości w listki z miłymi słowami pod adresem innych.

Nad realizacją projektu czuwała Pani Anna Pabjańczyk oraz wychowawcy klas.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/152.jpg


Wizyta w Gimnazjum w Topoli Królewskiej - 19 marca 2015

19 marca uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni - Pani Łucji Marciniak uczestniczyli w dniach otwartych w Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Absolwent naszej szkoły, uczeń klasy II Dominik Granosik przybliżył szóstoklasistom warunki nauki, pokazał liczne pracownie, wprowadził w atmosferę życia gimnazjalistów.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/151.jpg



Dzień Kobiet - 9 marca 2015

 

W dniu 9 marca 2015 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny pod kierunkiem przedstawicieli męskiego grona pedagogicznego: Pana Łukasza Żmieńki, Pana Bohdana Kmiecika, Pana Pawła Kuleszy i Pana Rafała Hajdorowicza.

Wytęp rozpoczął się przedstawieniem wiadomości z kraju oraz wydarzeń sportowych, a następnie pogody. Nie zabrakło popularnego serialu. Widzowie obejrzeli kolejny odcinek serialu "Ona i on" oraz poprzedzającą go reklamę. Atrakcją okazał się również program z pokazem mody.

Na szczególną uwagę zasługuje nagrodzony gromkimi brawami występ chóru, który wykonał piosenki "Babę zesłał Bóg", "Być kobietą" oraz "Małgośka".

Przemiłym akcentem wieńczącym całą uroczystość były życzenia oraz kwiaty dla pań pracujących w szkole.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/149.jpg


Walentynki - 17 lutego 2015

 

17 lutego 2015 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Walentego.

Jest to dzień w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Anną Pabjańczyk. Już od rana panował u nas niecodzienny nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz uroczystą dekorację.

Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała w tym dniu pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdecznoœci najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, bowiem było wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli oraz wychowawców.

Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji krótkie przedstawienie oraz dyskotekę dla młodszych uczniów.

Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele zabawy i radości.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/148.jpg


Jeden dzień ferii bez komputera! - 3 lutego 2015

3 lutego wybraliśmy się do kina w Łodzi. Ponieważ wcześniej nie mogliśmy ustalić, który film chcemy obejrzeć, podzieliliśmy się na dwie grupy. Fani fantastyki obejrzeli film pt. "Hobbit. Bitwa pięciu armii", natomiast miłośnicy przygody "Noc w muzeum. Tajemnica grobowca". Filmy spełniły nasze oczekiwania. Byliśmy zadowoleni, że wybraliśmy się do kina i na jeden dzień zrezygnowaliśmy z komputera.

W czasie wyjazdu opiekę nad nami sprawowali Pani Beata Kaczmarek, Pan Paweł Kulesza i Pan Łukasz Żmieńka.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/147.jpg

Zabawa Choinkowa - 31 stycznia 2015

 

W dniu 31 stycznia 2015 roku odbyła się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie zabawa choinkowa. W tej niezwykłej uroczystości oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział także rodzice, rodzeństwo oraz inni członkowie rodzin uczniów.

Zabawa była przednia, tańcom nie było końca. Wszystkie dzieci odwiedził Mikołaj i obdarował słodkimi upominkami.

Honorowymi gośćmi na uroczystości byli Wójt Gminy Łęczyca - Pan Jacek Rogoziński oraz Przedstawiciele Samorządu.

Wszyscy uczniowie będą z ogromną niecierpliwością oczekiwać następnej zabawy choinkowej w przyszłym roku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/146.jpg


Wigilia szkolna - 19 grudnia 2014

 

W dniu 19 grudnia 2014 roku odbyła się wigilia szkolna. Przed główną uroczystością uczniowie podzielili się opłatkiem oraz spożyli wigilijny poczęstunek w swoich klasach.

Podczas wigilii szkolnej honorowymi gośćmi byli Wójt Gminy Łęczyca - Pan Jacek Rogoziński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Anna Kaczmarek.

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pani Łucji Marciniak przygotowali montaż słowno-muzyczny poparty prezentacją multimedialną na temat tradycji bożonarodzeniowych w Polsce. Wszyscy zebrani śpiewali również kolędy.

Na zakończenie Dyrektor Szkoły - Pani Emilia Kołodziejczyk złożyła całej społeczności szkolnej oraz gościom świąteczne życzenia.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/145.jpg



Konkurs "Ozdoba choinkowa" - 18 grudnia 2014

 

18 grudnia 2014 roku Pani Małgorzata Gasik i Pani Beata Kaczmarek podsumowały konkurs szkolny "Ozdoba choinkowa". Następnego dnia podczas uroczystej szkolnej wigilii wręczono nagrody uczennicom i uczniom z klas I - VI.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/144.jpg


"Szlachetna paczka" - grudzień 2014

W grudniu 2014 roku społeczność szkolna zbierała dary w ramach realizacji projektu "Szlachetna paczka". Dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc i wielkie serca, jakie okazaliście Państwo chorej dziewczynce i jej mamie.

Życzymy radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/143.jpg




Wycieczka do Łodzi - 15 grudnia 2014

 

15 grudnia 2014 roku uczniowie klas młodszych pojechali na wycieczkę do Łodzi. Najpierw podziwiali świąteczną dekorację w Manufakturze. Największe wrażenie zrobiła na nich choinka z klocków lego.

Potem obejrzeli przedstawienie pod tytułem "Królowa Śniegu" w Teatrze Pinokio.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/142.jpg


Wycieczka do teatru - 1 grudnia 2014

1 grudnia 2014 roku uczniowie klas IV - VI odbyli wycieczkę do Łodzi do Teatru Lalek Arlekin. Tam obejrzeli przedstawienie zatytułowane "Stworzenie Świata".

Spektakl opowiadał starą biblijną historię o stworzeniu świata oraz o Adamie i Ewie i ich wygnaniu z raju.

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/141.jpg






Andrzejki - 28 listopada 2014

 

Dnia 28 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Uczniowie szóstych klas przygotowali różnorodne wróżby. Wróżki z klasy VI i czarnoksiężnik Taksido wprowadzili zebranych w tematykę obchodów tego święta.

Zebrani mogli wyczytać z kolorowych kartek, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, czy spełnią się ich marzenia i wiele innych ciekawych wróżb.

Całą imprezę uświetniła nam muzyka mechaniczna, nad którą czuwali uczniowie klas szóstych. Wszyscy bawili się pod opieką Pani Danuty Głodek i Pani Anny Pabjańczyk. Zabawy i uœmiechu było wiele. Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny wieczór andrzejkowy w szkole.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/138.jpg
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada 2014

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego nie zgodził się na "odstrzelenie" małego niedźwiedzia. Wydarzenie uwieczniono na rysunku w gazecie "The Washington Post". Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu Morrisa Mitchoma do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy's Bear.

Z okazji tego święta w szkole zorganizowaliśmy dla dzieci zabawy, w których główną postacią był oczywiście miś. Uczestnicy zabawy przynieśli swoje ulubione pluszaki.

Dzieci mogły poznać historię głównego bohatera tego dnia, wspólnie uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Z ust dzieci można było usłyszeć piosenki "Jadą, jadą Misie", "Pluszowy miś", "Niedźwiadek". Na koniec dzieci otrzymały misiowe żelki.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/139.jpg



"Chatka Puchatka" - 25 listopada 2014

 

Uczniowie klas I - III byli w dniu 25 listopada na wycieczce w Kutnie. W tamtejszym Domu Kultury obejrzeli przedstawienie pod tytułem "Chatka Puchatka". Wszystkie dzieci świetnie się bawiły.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/140.jpg


Szkolenie rodziców - 19 listopada 2014

19 listopada odbyło się w szkole szkolenie rodziców na temat "Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży". Szkolenie przeprowadziła Pani Anna Raszewska - pedagog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/136.jpghttp://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/137.jpg



Spotkanie z pisarzem - 19 listopada 2014

 

19 listopada 2014 roku uczniowie klas IV i V pod opieką Pani Łucji Marciniak uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem, ilustratorem własnych książek i rysownikiem do gazet Panem Pawłem Wakułą.

Poranek autorski został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę w Siedlcu.

Pan Paweł Wakuła stworzył niepowtarzalny klimat spotkania. Mówił o bohaterach swoich książek oraz zdarzeniach im towarzyszącym w sposób humorystyczny. Wykonywał ciekawe rysunki satyryczne dla zobrazowania przedstawianych opowieści, w ten sposób nawiązał bliski, bezpośredni kontakt ze słuchaczami. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które otrzymywali ciekawe, dowcipne odpowiedzi.

  1. wzbogaciły swoją wiedzę i świetnie się bawiły.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/135.jpg


Święto Odzyskania Niepodległości - 12 listopada 2014

12 listopada, tuż po Święcie Odzyskania Niepodległości odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pani Aleksandry Ratajczyk i Pana Bohdana Kmiecika zaprezentowali w formie kroniki multimedialnej zawierającej zdjęcia, pieśni patriotyczne i wojskowe oraz filmy narodową drogę ku niepodległości. Na jej kartach odsłonili ponad stuletnią historię walk o Polskę, uwieńczoną tak upragnionym odzyskaniem niepodległości 11 listopada 1918 roku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/134.jpg


Dzień Jabłka - 6 listopada 2014

 

W ramach realizacji projektu "Owoce i warzywa w szkole" zorganizowaliśmy w dniu 6 listopada Dzień Jabłka. Celem tej imprezy było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin, uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się, utrwalenie wiadomości na temat jabłek, dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy.

Krótki występ artystyczny przygotowały dzieci z klasy III. Na początek wprowadziły nas w "jabłkowy świat" piosenką "Owocowy blues". Następnie zapoznaliśmy się z właściwościami, jakie posiadają jabłka. Nie zabrakło konkursu z jabłkiem w roli głównej. Dzieci przedstawiły inscenizację wierszy "Entliczek-Pentliczek" oraz "Idzie miś do sadu".

W trakcie spotkania obejrzeliśmy film pt. "Zachowaj równowagę", skierowany do dzieci i młodzieży promujący zdrowe odżywianie. Na koniec bawiliśmy się w rytmie samby w piosence pt. "Owocowy karnawał".

Imprezę przygotowała Pani Anna Pabjańczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/133.jpg

Wycieczka do miejsc pamięci narodowej w Łęczycy - 5 listopada 2014

 

Uczniowie klas I - III uczestniczyli w dniu 5 listopada 2014 roku pod opieką swoich wychowawczyń - Pani Bożeny Cieślarek, Pani Małgorzaty Gasik, Pani Danuty Głodek w wycieczce do Łęczycy. Na cmentarzu oraz przy pomnikach na Placu Tadeusza Kościuszki zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność Polski.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/132.jpg



Wycieczka do Urzędu Gminy w Łęczycy, Urzędu Miejskiego w Łęczycy
i Starostwa Powiatowego w Łęczycy - 4 listopada 2014

4 listopada uczniowie klasy IV w ramach lekcji historii poznali pracę samorządu lokalnego. Odwiedzili Urząd Gminy w Łęczycy, w którym z pracą Rady Gminy zapoznał ich Wójt Gminy Łęczyca - Pan Andrzej Wdowiak.

Uczniowie spędzili również bardzo ciekawie czas u Pana Andrzeja Olszewskiego - Burmistrza Miasta Łęczyca. Dowiedzieli się tam o plusach i minusach bycia burmistrzem.

Problemy i sukcesy powiatu łęczyckiego przybliżyła uczniom Wicestarosta - Pani Krystyna Pawlak.

Wycieczka przygotowana przez Panią Beatę Kaczmarek i Pana Pawła Kuleszę okazała się bardzo interesująca i dostarczyła uczniom niezbędną wiedzę na temat pracy samorządu lokalnego.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/131.jpg



Wycieczka do miejsc pamięci narodowej - 31 października 2014

 

W dniu 31 października 2014 roku z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klasy VI pod opieką Pani Beaty Kaczmarek odbyli wycieczkę do miejsc pamięci narodowej znajdujących się w najbliższej okolicy szkoły. Złożyli kwiaty, zapalili znicze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/130.jpg



Ślubowanie Pierwszoklasistów - 30 października 2014

 

W dniu 30 października 2014 roku wszyscy uczniowie klasy I złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach.

Honorowym gościem uroczystości był Pan Andrzej Wdowiak - Wójt Gminy Łęczyca, który złożył wszystkim pierwszoklasistom gratulacje z okazji ich święta, życzył samych sukcesów w nauce oraz wręczył upominki.

Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne w przygotowanej pod kierunkiem Pani Bożeny Cieślarek części artystycznej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/129.jpg




Dzień Świętego Huberta - 25 października 2014

 

25 października 2014 roku świetnie bawiliśmy się na imprezie plenerowej w Łęczycy. W czasie Święta Hubertusa poznaliśmy tradycje i zwyczaje myśliwskie. Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele: p. Beata Kaczmarek, p. Aleksandra Matczak i p. Paweł Kulesza.

W czasie parady rajców miejskich przypomnieliśmy sobie historię Łęczycy. Poznaliśmy obowiązki każdego z rajców. Jednak najwięcej emocji wzbudziła postać kata, który zechciał się z nami sfotografować.

Poznaliśmy gatunki sów mieszkających w polskich lasach, o których bardzo ciekawie opowiadał pan leśniczy i miłośnicy tych pięknych ptaków.

Podziwialiśmy psy myśliwskie, które były bardzo mądre i dobrze ułożone, prezentowały się niezwykle dostojnie.

Oczarowała nas parada koni oraz staropolskie stroje pań i panów dosiadających konie.

Znaleźliśmy sposób na brzydką pogodę - taniec i uśmiech. Doskonale bawiliśmy się na dziedzińcu zamku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/128.jpg




Dzień Edukacji Narodowej - 14 października 2014

 

W dniu 14 października 2014 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Dyrektor szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk złożyła nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia. Odczytała również list z życzeniami i gratulacjami nadesłany przez Wójta Gminy Łęczyca Pana Andrzeja Wdowiaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Łęczyca Pana Mariana Kryszkowskiego.

Dyrektor szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk wyróżniła niektórych nauczycieli i pracowników szkoły za szczególne osiągnięcia i ogromne zaangażowanie w pracę Nagrodą Dyrektora Szkoły. Wszystkim pracownikom szkoły życzenia i podziękowania złożyła również Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Kaczmarek.

Święto Edukacji Narodowej uświetniła część artystyczna przygotowana przez klasę VI pod opieką Pani Łucji Marciniak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/127.jpg


Dzień Chłopca w kinie Cinema City w Łodzi - 26 września 2014

Uczniowie klas IV - VI wyjechali 26 września po lekcjach do kina w Łodzi. Obejrzeli komedię francuską pt. "Wakacje Mikołajka". Świetnie się bawili, mieli również okazję poznać życie w dużym mieście oraz podziwiać pokazy sprzętu strażackiego na dziedzińcu Manufaktury.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/126.jpg





XXXIX Rajd Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą - 20 września 2014

 

20 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXXIX Rajdzie Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą. Trasa przebiegała przez Sokolniki - Las do Modlnej, gdzie na cmentarzu wysłuchali wypowiedzi starszych uczestników wyprawy związanych z tematyką rajdu. Uczniowie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą.

Póżniej uczniowie przeszli do Zespołu Szkół im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w Modlnej. Tam obejrzeli przedstawienie upamiętniające tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/125.jpg


Sprzątanie Świata, Dzień Bezpieczeństwa - 19 września 2014

 

Dzień 19 września był w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Od samego rana wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców włączyli się do akcji "Sprzątanie świata". Zbierali odpady i nieczystości w najbliższym otoczeniu szkoły.

Póżniej rozpoczął się Dzień Bezpieczeństwa. Uczniowie młodsi jak i starsi uczestniczyli w zajęciach na temat bezpiecznych zachowań w gospodarstwie rolnym przeprowadzonych przez Pana Radosława Janickiego - specjalisty interwencji wypadkowej z Placówki Terenowej KRUS w Łęczycy.

Następnymi gośćmi naszej szkoły byli Panowie Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy oraz Panowie Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą i zadaniami wymienionych służb oraz przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Niezwykłą atrakcją była prezentacja sprzętu: nieoznakowanego wozu policyjnego oraz policyjnego motocykla, wozu strażackiego wraz z oprzyrządowaniem i ubioru strażackiego.

Na zakończenie wszyscy uczniowie uczestniczyli w pogadance z Panią Dorotą Szymańską - pielęgniarką z NZOZ MEDAR w Łęczycy. Przyswoili sobie prawidłowe sposoby postępowania przy typowych urazach: skaleczeniu, krwotoku, skręceniu, złamaniu kończyny i innych.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/124.jpg



Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015 - 1 września 2014

 

W dniu 1 września 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015. Dyrektor szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk powitała po wakacjach wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015 uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Łęczyca Pan Andrzej Wdowiak i Przewodniczący Rady Gminy Łęczyca Pan Marian Kryszkowski. Szanowni goście życzyli uczniom udanego nowego roku szkolnego, wytrwałości w nauce oraz wielu sukcesów. Wójt Gminy Łęczyca Pan Andrzej Wdowiak złożył obietnicę zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminnym na poczet przyszłej budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach.

Samorząd Uczniowski szczególnie powitał uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. Dzieci otrzymały drobne upominki.

Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawcy Pani Danuty Głodek przygotowali i przedstawili część artystyczną związaną tematycznie z zakończeniem wakacji i początkiem nauki.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/123.jpg




Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014 - 27 czerwca 2014

W dniu 27 czerwca 2014 roku odbyło się na boisku szkolnym uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Dyrektor Szkoły Pani Emilia Kołodziejczyk wymieniła w swoim przemówieniu osiągnięte przez uczniów i nauczycieli w mijającym roku szkolnym sukcesy. Złożyła podziękowania nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w pracę na rzecz uczniów i dzieci. Pani Dyrektor życzyła również wszystkim udanego, pełnego słońca wypoczynku.

Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy I pod kierunkiem Pani Małgorzaty Gasik.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/120.jpg





Uroczyste pożegnanie klasy VI - 26 czerwca 2014

W dniu 26 czerwca 2014 roku odbyła się na boisku szkolnym uroczystość pożegnania klasy VI. Dyrektor szkoły pani Emilia Kołodziejczyk wraz z wychowawcą wręczyli uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz zaangażowaniu na rzecz szkoły nagrody książkowe. Dyrektor szkoły złożyła rodzicom najlepszych uczniów podziękowanie za trud włożony w wychowanie swoich dzieci. Tegoroczni absolwenci podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły oraz swoim rodzicom. Dyrektor szkoły złożyła podziękowania rodzicom za wieloletnią, pełną zaangażowania i poświęcenia pracę na rzecz szkoły. Uczniowie klasy V pożegnali swoich starszych kolegów, wręczając im upominki. Na zakończenie uczniowie klasy VI przedstawili część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawcy Pani Aleksandry Ratajczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/121.jpg




Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach ponownie w gronie najlepszych.

Uczniowie klasy VI na sprawdzianie zewnętrznym w 2014 roku uzyskali najlepszy wynik w Gminie Łęczyca oraz drugi w powiecie. W roku szkolnym 2013/2014 do sprawdzianu przystąpiło 17 uczniów klasy VI. Wszyscy uczniowie pisali arkusz standardowy. Zestaw składał się z 20 zadań zamkniętych oraz 6 otwartych. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń mógł otrzymać 40 punktów - po połowie za część zamkniętą i otwartą testu. Średni wynik uzyskany przez naszych uczniów ze sprawdzianu (28,06 p) jest wyższy od średniego wyniku krajowego (25,82 p), okręgu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi (25,78 p) oraz powiatu łęczyckiego (24,75 p). Wynik ten mieści się w staninie 7 (poziom wysoki).





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/122.jpg




VI Spotkanie Rodzin - 15 czerwca 2014

 

W dniu 15 czerwca odbyło się w naszej szkole VI Spotkanie Rodzin, które jest szczególnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej i lokalnej.

Wiejski Ośrodek Sportu przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach zgromadził uczniów, którzy przybyli z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i znajomymi, aby wspólnie świętować, bawić się, aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas.

Spotkanie integracyjne zaszczyciły swoją obecnością władze lokalne - Pan Andrzej Wdowiak, wójt Gminy Łęczyca, radni gminni, działaczki Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele OSP w Jankowie, a także przedstawiciele instytucji, z którymi współpracuje szkoła.

Wspólne świętowanie uatrakcyjniły występy uczniów oddziału przedszkolnego i klas I - VI. Zaprezentowali oni swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz pokazali ciekawe inscenizacje do wierszy Jana Brzechwy.

Niedzielne popołudnie minęło również pod znakiem zabawy i sportowej rywalizacji. Atrakcją okazała się ogromna zjeżdżalnia, możliwość korzystania ze zjeżdżalni ufundowała szkoła. Nie zabrakło gier i zabaw sportowych, bowiem odbyły się mecze piłki nożnej między reprezentacjami uczniów i rodziców. Rodzice i dzieci walczyli także na rowerowym torze przeszkód.

Uczestnicy spotkania chętnie korzystali z podstawowych badań oraz porad pielęgniarki NZOZ MEDAR, ćwiczyli również swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Spotkanie Rodzin stało się także okazją do propagowania zdrowego stylu życia i realizacji zadań wychowawczych zawartych w programach "Zachowaj trzeźwy umysł", "Nie pal przy mnie, proszę" i "Znajdź właściwe rozwiązanie". Uczniowie z nauczycielem informatyki przygotowali prezentację multimedialną dla rodziców pt. "Sposoby rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami", zorganizowano wystawę plakatów oraz prac plastycznych wykonanych przez uczniów. Wyeksponowano pozycje książkowe z zakresu profilaktyki uzależnień oraz literaturę dziecięcą.

Spotkanie Rodzin w naszej szkole łączy pokolenia, pokazuje alternatywne formy spędzania czasu wolnego bez nałogów, stwarza okazje do wspólnej zabawy, jest świętem szkoły i społeczności lokalnej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/111.jpg




Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy - 13 czerwca 2014

13 czerwca 2014 roku uczniowie klas I - III naszej szkoły wzięli udział w Dniach Kultury Staropolskiej zorganizowanych na dziedzińcu zamku w Łęczycy. Podczas pokazów i warsztatów mogli zobaczyć obóz rycerski, dawne uzbrojenie, ubiór i umundurowanie. Uczniowie odwiedzili także warsztat kowalski, ceramiczny i wikliniarski. W komnatach muzealnych uczestnicy wycieczki zobaczyli sposoby powstawania pisma i jego zdobienia.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/117.jpg
więcej zdjęć











Wycieczka do Skansenu Wsi Łęczyckiej w Tumie -
10 czerwca 2014

10 czerwca klasy V i VI pod opieką wychowawczyń odwiedziły Skansen Wsi Łęczyckiej w Tumie pod Łęczycą. Uczniowie poznali charakterystyczną zabudowę regionu z przełomu XIX i XX wieku. Zdobyli wiedzę o życiu swoich pra, pradziadków. Zwiedzili także Archikolegiatę w Tumie, poznali początki osadnictwa na Szwedzkiej Górze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/119.jpg
więcej zdjęć











Dzień Dziecka - 31 maja 2014

31 maja dzieci w naszej szkole miały swoje święto. Odbyło się wiele różnych atrakcji takich jak: część artystyczna dotycząca zdrowego trybu życia w wykonaniu klas II, V i VI; konkursy plastyczne: " Nie pal przy mnie proszę", "Jedz zdrowo, kolorowo"; rozgrywki w piłkę nożną, rowerowy tor przeszkód oraz dyskoteka. Nie zabrakło ulubionych i oczekiwanych przez dzieci lodów. Impreza wszystkim bardzo się podobała.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/116.jpg
więcej zdjęć











XXI Powiatowa Majówka dla Zdrowia -
24 maja 2014

24 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "XXI POWIATOWEJ MAJÓWCE DLA ZDROWIA", której celem jest promowanie zdrowego stylu życia. W czasie imprezy czekało na uczniów wiele atrakcji: sprawdzali swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, wzięli udział w wielu konkursach (w których zajęli czołowe miejsca), degustowali zdrową żywność. Przez chwilę mogli również poczuć się strażakami i policjantami. Impreza była bardzo ciekawa. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę i umiejętności, a przy tym bawiły się wyśmienicie. Cały czas opiekę nad uczniami sprawowały: pani Katarzyna Jeleńska, pani Beata Kaczmarek i pani Bożena Cieślarek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/115.jpg
więcej zdjęć











Gminny Turniej Ekologiczny - 14 maja 2014




http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/118.jpg
więcej zdjęć












Lekcja języka polskiego w Muzeum w Łęczycy -
27 kwietnia 2014

27 kwietnia klasy V i VI pod opieką wychowawczyń Pani Łucji Marciniak i Pani Aleksandry Ratajczyk uczestniczyły w niecodziennej lekcji języka polskiego, która odbyła się w Muzeum w Łęczycy. Zajęcia o demonach i legendach łęczyckich prowadziła Pani Anna Dłużewska – Sobczak, kustosz działu etnograficznego. Lekcja była bogato ilustrowana oryginalnymi pracami twórców ludowych regionu łęczyckiego zgromadzonymi w dziale etnograficznym i przeprowadzona w tak interesujący sposób, że dwie godziny minęły jak z bicza trzasł. A może stało się tak za sprawą najważniejszego demona Łęczycy - diabła Boruty?...



Sprawozdanie

27 maja 2014 r. odbyła się wycieczka szkolna do Muzeum w Łęczycy. Wzięli w niej udział uczniowie klas V - VI i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach.

Lekcję muzealną o demonach i legendach związanych z Ziemią Łęczycką prowadziła kustosz działu etnograficznego - pani Anna Dłużewska-Sobczak. Pani kustosz w ciekawy sposób opowiadała o powstawaniu legend, wierzeń ludowych i stworzeniu diabła Boruty w literaturze i sztuce ludowej. Przytoczyła kilka legend, w tym legendę o Archikolegiacie w Tumie i Borucie mieszkającym w zamku. Opowiedziała o demonach m.in. Dydku, Południcy, Zmorze, Strzydze i o wcieleniach diabła Boruty. Wspomniała o twórczości miejscowych rzemieślników i pokazała ich dzieła. Po zakończeniu lekcji obejrzeliśmy wystawę exlibrisów.

Lekcja w muzeum bardzo mi się podobała. Dzięki temu wzbogaciłam swoją wiedzę o nowe informacje, przypomniałam znane wcześniej legendy i poznałam wierzenia dotyczące mojego regionu.

 

Joanna Chwiałkowska
uczennica kl. VI











VI "Rajd Śladami Marii Konopnickiej" -
26 kwietnia 2014

26 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI „Rajdzie Śladami Marii Konopnickiej”, który został zorganizowany przez Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej" na terenie Gminy Wartkowice. Głównym celem rajdu były wspomnienia o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. W czasie wyprawy uczniowie zwiedzili Dworek słynnej pisarki. Ponadto w Zespole Szkół w Wartkowicach obejrzeli salę poświęconą zmarłemu w katastrofie smoleńskiej generałowi Andrzejowi Błasikowi.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/110.jpg
więcej zdjęć











Wycieczka do Warszawy
Autorski projekt edukacyjny
„Historia i współczesność Warszawy”
- 3 kwietnia 2014

Uczniowie klas IV – VI (44 osoby) pod opieką nauczycieli: Łucji Marciniak, Aleksandry Ratajczyk, Danuty Głodek i Pawła Kuleszy oraz 4 rodziców realizowali projekt „Historia i współczesność Warszawy”.

Przed wyjazdem do stolicy uczniowie klas V i VI zebrali i opracowali informacje o najważniejszych zabytkach oraz o życiu współczesnym miasta. 3 kwietnia 2014 r. podczas wyjazdu do Warszawy zaprezentowali zgromadzone informacje, „bawiąc się” w przewodników.

Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i poszerzyliśmy wiedzę o walce Polaków podczas bohaterskiego zrywu niepodległościowego. Następnie spacerowaliśmy uliczkami Starówki i poznawaliśmy najstarsze zabytki, przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego i przed pomnik Adama Mickiewicza. Z kolei na Placu Piłsudskiego obserwowaliśmy odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zobaczyliśmy też Pałac Kultury i Nauki oraz najwyższe, najnowocześniejsze budynki w Warszawie. We wszystkich tych miejscach nasi najstarsi koledzy świetnie realizowali się w roli przewodników.

Ciekawym przeżyciem była dla nas przejażdżka warszawskim metrem, a niezwykłą frajdą doświadczenia, które wykonywaliśmy w Centrum Nauki Kopernik i udział w spektaklu teatru robotycznego w rolach głównych z robotami. Nasz projekt został podsumowany w Królewskich Łazienkach.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/113.jpg
więcej zdjęć











Rajd "Powitanie wiosny" - 22 marca 2014

22 marca 2014 roku pod opieką Pani Katarzyny Jeleńskiej i Pani Danuty Głodek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie „Powitanie Wiosny”. Uczestnicy rajdu poznawali piękno, walory przyrodnicze i krajoznawcze Gminy Zgierz i Nadleśnictwa Grotniki połączone z zabawą w budzącej się do życia scenerii wiosennego lasu.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/103.jpg



Pierwszy Dzień Wiosny - 21 marca 2014

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym zostały połączone z organizacją Dnia Bezpieczeństwa. 21 marca 2014 roku uczniowie mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Na początku odbyła się część artystyczna. Następnie w czasie zabaw, turniejów i konkursów uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa dotyczące poruszania się po drogach, zabawy, pomocy rodzicom w domu i gospodarstwie. Ważną częścią tego dnia był konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/114.jpg



Marysie i Jaśki z Łyncyckigo na VI Integracyjnym Przeglądzie Zespołów artystycznych - 19 marca 2014

19 marca 2014 roku zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod kierunkiem Pani Elżbiety Jabłońskiej wystąpił na VI Integracyjnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych zorganizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. Celem imprezy była integracja dzieci i młodzieży oraz prezentacja własnych uzdolnień wokalnych. W imprezie zaprezentowały się 22 szkoły. Zespół Marysie i Jaśki z Łyncyckigo zaśpiewał piosenkę pt. "Niebo z moich stron".





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/108.jpg


Marysie i Jaśki z Łyncyckigo w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy - 17 marca 2014

W dniu 17 marca 2014 roku zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod kierunkiem Pani Elżbiety Jabłońskiej wystąpił w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. Dzieci zaprezentowały pieśni łęczyckie oraz tańce narodowe. Występ był bardzo udany. Niektórzy pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej śpiewali razem z zespołem.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/109.jpg



Projekt edukacyjny "W średniowiecznym mieście, w średniowiecznej wsi" -
12 marca 2014

Projekt realizowany był w klasie V. Uczniowie losowo zostali podzieleni na trzy grupy. Zadanie członków poszczególnych grup polegało na poszerzeniu wiedzy na temat zabudowy i życia mieszkańców średniowiecznego miasta i średniowiecznej wsi. Uczniowie opracowali projekty makiet oraz zdecydowali, z jakich materiałów zostaną wykonane. Swoje pomysły omówili z nauczycielkami historii oraz plastyki i zabrali się do pracy. Na realizację zadania mieli tylko miesiąc.

12 marca 2014 roku na lekcji historii i społeczeństwa uczniowie zaprezentowali swoje prace. Każda z grup szczegółowo omówiła poszczególne elementy zabudowy oraz ich funkcje, a także warunki życia mieszkańców miasta (gr. I) i wsi (gr. II). Grupa III zabrała wszystkich w podróż po Kolegiacie w Tumie. Makiety i wiedza uczniów były imponujące. Wszyscy otrzymali oceny celujące, a efekty swojej pracy zaprezentowali społeczności szkolnej.

Koordynatorem projektu była p. Beata Kaczmarek (nauczycielka historii i społeczeństwa) oraz p. Elżbieta Jabłońska (nauczycielka plastyki).





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/105.jpg


Tłusty czwartek - 27 lutego 2014

27 lutego 2014 z okazji tłustego czwartku odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I - III przebrali się za: wróżki, księżniczki, rycerzy, spider-manów i wiele innych bajkowych bohaterów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Pączki bardzo smakowały wszystkim dzieciom. Zabawa była świetna.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/112.jpg


Projekt edukacyjny "Pasowanie na rycerza" - 27 lutego 2014

27 lutego 2014 roku uczniowie klasy V zaprezentowali społeczności szkolnej efekty swojej pracy nad projektem edukacyjnym "Pasowanie na rycerza". Praca nad projektem przebiegała w dwóch grupach. Ich zadaniem było poszerzenie wiedzy na temat tego średniowiecznego zwyczaju, a następnie przygotowanie scenek dramowych. Uczniowie jednak okazali się tak twórczy, że zamiast scenek przygotowali przedstawienie. Były rekwizyty i scenografia. „Prawdziwi” rycerze, księżniczki, książęta, biskup, damy dworu a nawet smok! Zupełnie jak w średniowieczu!

Przedstawienie bardzo się podobało. Aktorzy, przez widownię zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a przez nauczycielkę historii szóstkami! Koordynatorem projektu była nauczycielka historii p. Beata Kaczmarek, a współrealizatorem nauczycielka plastyki p. Elżbieta Jabłońska.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/106.jpg

Wycieczka do Biblioteki - 25 lutego 2014

25 lutego 2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią Katarzyną Jeleńską były na wycieczce w Łęczycy. Maluchy skorzystały z zajęć bibliotecznych na temat „Biblioteka pełna wiedzy”. Pani opowiedziała im również, na czym polega jej praca. Następnie były w księgarni.

Na sam koniec pobytu w Łęczycy spędziły miło czas na osiedlowym placu zabaw.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/100.jpg



Wigilia szkolna - 20 grudnia 2013

W dniu 20 grudnia odbyła się w naszej szkole wigilia szkolna. Uczniowie przypomnieli sobie obecne i dawne tradycje i zwyczaje świąteczne, zaśpiewali kilka kolęd i podzielili się opłatkiem. Pani Dyrektor Emilia Kołodziejczyk życzyła wszystkim zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w 2014 roku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/102.jpg


Dyskoteka andrzejkowa - 27 listopada 2013

W dniu 27 listopada uczniowie naszej szkoły świętowali andrzejki. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową, na której nie zabrakło dobrej muzyki, tańców i wspaniałej zabawy. Zgodnie z tradycją andrzejkowych wróżb wszyscy chętni uczniowie mogli sobie powróżyć.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/101.jpg


Narodowe Święto Niepodległości - 8 listopada 2013

8 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczcili 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w apelu patriotycznym przygotowanym przez klasę IV pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/098.jpg



Wycieczka do Łęczycy - 30 października 2013

30 października 2013 roku dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią Panią Katarzyną Jeleńską zapaliły znicze na grobach żołnierzy. Następnie spędziły czas w miejskim parku podziwiając piękno jesiennej przyrody. Pod koniec pobytu ćwiczyły swoje umiejętności sprawnościowe na placu zabaw.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/104.jpg



Dzień Edukacji Narodowej - 11 października 2013

11 października 2013 roku świętowano w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy pracownicy szkoły wraz ze specjalnie zaproszonymi na tę okazję emerytowanymi nauczycielami otrzymali serdeczne życzenia i słowa podziękowania za codzienny trud. Uroczystość uświetniła akademia przygotowana przez uczniów klasy II pod kierunkiem pani Danuty Głodek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/097.jpg


Marysie i Jaśki z Łyncyckigo w Spale - 6 października 2013

Szkolny zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod kierunkiem pani Elżbiety Jabłońskiej wystąpił w ramach realizacji projektu "Kultywowanie tradycji ludowych" na Spalskim Jarmarku Antyków i Rękodzieła Ludowego w Spale. Projekt realizowany jest przez Gminę Łęczyca oraz przez lokalną grupę działania o nazwie Fundacja Rozwoju Gmin "PRYM" z siedzibą w Parzęczewie.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/096.jpg


Wycieczka do Biskupina i Gniezna - 27 września 2013

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Biskupina i Gniezna

Dnia 27 września 2013 roku odbyła się wycieczka szkolna do Biskupina i Gniezna. Ta wycieczka miała na celu pokazać życie naszych przodków, którzy mieszkali w grodach.

O godzinie 6.30 odbyła się zbiórka przed szkołą. Naszymi opiekunami były Panie Beata Kaczmarek, Bożena Cieślarek i Danuta Głodek. Przejazd do Biskupina trwał ponad trzy i pół godziny. Na początku zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne, w którym odbyły się 2 lekcje muzealne. Następnie poznaliśmy historię osady, czyli jak żyli ludzie, czym się zajmowali i jak mieszkali.

Potem pojechaliśmy do Gniezna, gdzie od godz. 13.15 do 14.15 zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Następnie udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej. Zobaczyliśmy tam srebrną trumnę, Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające dzieje świętego Wojciecha.

Tam zakończyła się wycieczka. Do domu wróciliśmy zadowoleni i zmęczeni o godz. 19.30.

Igor Olczyk - uczeń kl. IV




Sprawozdanie z wycieczki szkolnej klas II, III, IV, V i VI do Biskupina i Gniezna

W dniu 27 września 2013 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Biskupina i Gniezna. Wyruszyliśmy o godz. 6.30 spod szkoły w Wilczkowicach.

W godz. 10.00 - 12.30 zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Tam zostaliśmy podzieleni na grupy i odbyły się lekcje muzealne: "Dzieje pieniądza" i "Dzieje pisma". Moja grupa zapoznała się z historią papirusu. Uczyliśmy się pisać hieroglify. Każdy z uczestników tych lekcji przywiózł do domu ciekawe pamiątki.

Następnie w godz. 13.15 do 14.15 zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy tam film pt. "Początki Państwa Polskiego" w systemie 3D. W muzeum było bardzo dużo pamiątek, były korony, księgi z papirusu, miecze.

Następnie udaliśmy się na posiłek do MC'Donalda. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry w Gnieźnie. Obejrzeliśmy tam Drzwi Gnieźnieńskie oraz Grób Świętego Wojciecha.

Dla mnie najciekawsze było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, ponieważ zaciekawiły mnie przedstawione tam eksponaty.

Mateusz Pabiańczyk - uczeń kl. IV





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/094.jpg



Sprzątanie Świata - 20 września 2013

20 września 2013 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w największej ekologicznej akcji "Sprzątanie Świata" organizowanej przez Fundację "Nasza Ziemia". Uczniowie w ramach tej akcji oczyścili ze śmieci pobocza i rowy okolicznych dróg.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/107.jpg


„XXXVIII Rajd Szlakiem Walk nad Bzurą” - 14 września 2013

14 września 2013 roku najbardziej wytrwała grupa turystów z naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Jeleńskiej i pani Danuty Głodek wyruszyła na „XXXVIII Rajd Szlakiem Walk nad Bzurą”.

Najpierw turyści dojechali do miejscowości Mętlew, następnie dotarli do Tumu. Zwiedzili tam Kolegiatę. Potem autokarami dojechali do Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej, gdzie zjedli smaczną pomidorówkę. Wszyscy brali udział w różnorodnych konkursach.



„Marysie i Jaśki z Łyncyckigo na 10. Jarmarku Województwa Łódzkiego
Mixerze Regionalnym Łódzkie 2013 - 7 września 2013

Szkolny zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod kierunkiem pani Elżbiety Jabłońskiej wystąpił w dniu 7 września 2013 roku w ramach realizacji projektu "Kultywowanie tradycji ludowych" na 10. Jarmarku Województwa Łódzkiego - Mixerze Regionalnym Łódzkie 2013. Projekt realizowany jest przez Gminę Łęczyca oraz przez lokalną grupę działania o nazwie Fundacja Rozwoju Gmin "PRYM" z siedzibą w Parzęczewie.

Członkowie zespołu wykonali kilka piosenek ze swojego repertuaru na stoisku wystawowym powiatu łęczyckiego oraz spotkali się z Wojewodą Łódzkim Panią Jolantą Chełmińską.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/099.jpg

 

Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego 2012/2013 - 28 czerwca 2013

W dniu 28 czerwca 2013 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Pani Dyrektor Emilia Kołodziejczyk złożyła podziękowania nauczycielom i wychowawcom oraz pracownikom szkoły za trud włożony w pracę na rzecz uczniów i dzieci w mijającym roku szkolnym. Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego uświetniła akademia przygotowana przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod kierunkiem pani Katarzyny Jeleńskiej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/095.jpg


Pożegnanie klasy VI - 27 czerwca 2013

W dniu 27 czerwca 2013 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania klasy VI. Przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek część artystyczna była formą pożegnania ze szkołą, wychowawcą, nauczycielami, pracownikami szkoły i młodszymi kolegami. Dyrektor szkoły pani Emilia Kołodziejczyk wraz z wychowawcą wręczyli uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz zaangażowaniu na rzecz szkoły nagrody książkowe.
Dyrektor szkoły złożyła rodzicom najlepszych uczniów podziękowanie za trud włożony w wychowanie swoich dzieci. Tegoroczni absolwenci podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły oraz swoim rodzicom. Uczniowie klasy V pożegnali swoich starszych kolegów, wręczając im upominki.
Na zakończenie dyrektor szkoły złożyła podziękowania rodzicom za wieloletnią, pełną zaangażowania i poświęcenia pracę na rzecz szkoły.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/092.jpg

 

Bardzo wysoki wynik szóstoklasistów na sprawdzianie zewnętrznym w 2013 roku
 

Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach jest jedną z dwóch szkół podstawowych w Gminie Łęczyca, która uzyskała najlepszy wynik ze sprawdzianu w klasie VI. W roku szkolnym 2012/2013 do sprawdzianu przystąpiło 14 uczniów klasy VI. Wszyscy uczniowie pisali arkusz standardowy. Zestaw składał się z 20 zadań zamkniętych oraz 6 otwartych. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń mógł otrzymać 40 punktów - po połowie za część zamkniętą i otwartą testu. Średni wynik uzyskany przez naszych uczniów ze sprawdzianu (30,93 p) jest wyższy od średniego wyniku krajowego (24,03 p), okręgu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi (23,90 p) oraz powiatu łęczyckiego (23,81 p). Wynik taki uzyskało tylko 3,5% szkół w woj. łódzkim i świętokrzyskim (teren działania OKE Łódź) i 4,1% szkół podstawowych w Polsce. Wynik ten mieści się w staninie 9 (poziom najwyższy).





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/090.jpg

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/091.jpg



Wycieczka do Warszawy - 25 czerwca 2013

W dniu 25 czerwca 2013 roku uczniowie klas I - III pod opieką pani Bożeny Cieślarek, pani Małgorzaty Gasik, pani Danuty Głodek wyruszyli na szkolną wycieczkę do Warszawy. W tamtejszym Muzeum Wojska Polskiego podziwiali zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski.
W Łazienkach Królewskich delektowali się wspaniałą architekturą pałacową i zjawiskowymi ogrodami. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli ciekawe eksponaty świadczące o ewolucji życia na Ziemi w Muzeum Ewolucji. Potem przyglądali się zmianie warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nasi uczniowie zobaczyli również Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym oraz Pomnik Małego Powstańca.
Szczególnym momentem wycieczki było zwiedzanie wnętrz Zamku Królewskiego. Na koniec wszyscy spędzili miło czas na Rynku Starego Miasta.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/089.jpg

Z0o Safari w Borysewie - 24 czerwca 2013

24 czerwca 2013 roku dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały z wychowawczynią panią Katarzyną Jeleńską na wycieczkę do Borysewa. Oglądały tam zwierzęta egzotyczne z całego świata. Podziwiały nie tylko najgroźniejsze drapieżniki świata - białe tygrysy bengalskie, białe lwy, panterę śnieżną, serwale, ale także lemury, bawoły indyjskie i tapira. Na terenie ogrodu mieszka 8 gatunków antylop, 3 gatunki zebr: Chapmana, Bezgrzywe, Greviego oraz 4 gatunki małp. Były tam także kangury, kajmany wielbłądy dwugarbne. Zwierzęta bardzo się dzieciom podobały. Największa atrakcją był Zwierzyniec - Mini Zoo. Były tam króliki, kózki miniaturki, owieczki kameruńskie , alpaki, świnki wietnamskie, osiołki i mała wielbłądzica. Dzieci mogły głaskać zwierzątka, dotykać i karmić. Czworonogi były bardzo łagodne i cierpliwe. Maluchy wróciły do szkoły zadowolone i pełne wrażeń.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/088.jpg
 


Marysie i Jaśki z Łyncyckigo na Świętojańskim Graniu w Lubieniu - 23 czerwca 2013

 

23 czerwca działający w naszej szkole zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod opieką pana Marcina Tobera wystąpił na imprezie gminnej Świętojańskie Granie w Lubieniu. Zaprezentował tam kilka ludowych pieśni wywodzących się z Ziemi Łęczyckiej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/086.jpg


I Konkurs Recytatorski "Przedszkolaki recytują" pt. "Julian Tuwim - przyjaciel dzieci" - 17 czerwca 2013

17 czerwca 2013 roku dzieci z naszej szkoły brały udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Szkołę Podstawową w Siedlcu. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności recytatorskich, doskonalenie wyrazistej mowy oraz dostarczanie dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich. Konkurs był przeznaczony dla sześciu oddziałów przedszkolnych naszej gminy. Do konkursu zgłosiło się 30 dzieci w wieku 5-6 lat.
Marysia Pabiańczyk zdobyła II miejsce recytowanym wierszem "Spóźniony słowik". W konkursie brały również udział: Kasia Bogdanowicz - wiersz "Spóźniony słowik", Amelka Błaszczyk - wiersz "Bambo", Małgosia Krzepińska - wiersz "Zosia Samosia".
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe a uczestnicy zostali obdarowani dyplomem i upominkiem. Wszystkie dzieci pięknie recytowały wybrane wiersze Juliana Tuwima. Do konkursu przygotowała dzieci pani Katarzyna Jeleńska





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/084.jpg
 


Marysie i Jaśki z Łyncyckigo w Proszeniu - 15 czerwca 2013

W dniu 15 czerwca 2013 roku nasz zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod opieką pana Marcina Tobera miał zaszczyt uatrakcyjnić imprezę z okazji święta szkoły w Proszeniu.
Zespół popisał się programem złożonym z pieśni folklorystycznych regionu łęczyckiego. Po występie na członków zespołu czekało wiele atrakcji: zwiedzanie sali z tradycjami ludowymi, zjeżdżalnie, grochówka, a także dzieła wykonane przez uczniów szkoły w Proszeniu, które mogli zabrać na pamiątkę.
Mimo długiej podróży wszyscy wrócili do domów bardzo zadowoleni.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/085.jpg


"Zielona Szkoła w Tatrach" 10 - 14 czerwca 2013

Zielona szkoła w Tatrach została zorganizowana w dniach 10 - 14 czerwca 2013 r., uczestniczyło w niej 45 uczniów klas III - VI, co stanowi 67,2% ogółu uczących się w tych klasach. Autorami projektu i realizatorami byli nauczyciele : Łucja Marciniak, Aleksandra Ratajczyk, Danuta Głodek, Paweł Kulesza.
Stała baza noclegowa i żywieniowa znajdowała się w Białym Dunajcu, powiat nowotarski.


I dzień -10 czerwca (poniedziałek)

Wyjazd autokarem ze szkoły nastąpił o godz. 6,00, bowiem wstęp do Kopalni Soli w Wieliczce został zarezerwowany na 12,20. W drodze odpoczywaliśmy ok. 40 min. i w południe, zgodnie z planem, dotarliśmy do Wieliczki.
Podzieleni na dwie grupy pod opieką przewodników zwiedziliśmy kopalnię soli, jedną z największych atrakcji turystycznych, która od 1978 roku jest wpisana przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a w 2007 roku uznano ją jednym z siedmiu cudów Polski.
Pobyt w Wieliczce to niezapomniana lekcja historii, przyrody, języka polskiego, matematyki, religii, plastyki.


II dzień - 11 czerwca (wtorek)

Zgodnie z programem zwiedziliśmy Zakopane. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się odwiedzić cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku oraz drewniany kościółek w Zakopanem, zwany Starym Kościołem.
Następnie wjechaliśmy kolejką torowo - linową na Gubałówkę. Obserwacja panoramy Zakopanego pozwoliła poznać zimową stolicę, ale obserwacja Tatr nie udała się w ogóle, gdyż ciemne, ciężkie chmury szczelnie osnuły szczyty. Wkrótce zaczęło padać, zdążyliśmy jeszcze przejść około kilometr szczytem Gubałówki i opuściliśmy to miejsce widokowe.
Na szczęście deszcz przestał padać, więc odbyliśmy uroczy spacer po Krupówkach, najsłynniejszym deptaku w Polsce. Podziwialiśmy architekturę zakopiańską, kupiliśmy pierwsze pamiątki.
Za chwilę znów deszczowe chmury pojawiły się nad głowami. Nasza nieoceniona przewodniczka, pani Jasia schroniła nas w Kaplicy na Jaszczurówce. Poznaliśmy świątynię w stylu zakopiańskim zaprojektowaną przez S. Witkiewicza, a pani Jasia w sposób niezwykle interesujący przybliżyła nam zagadnienia z zakresu plastyki, języka polskiego, historii, religii.
Wykorzystując przerwę w opadach, udaliśmy się pod górę Krokiew, gdzie zobaczyliśmy miejsca ważne dla sportowców i kibiców - skocznie narciarskie: wielką, średnią i małe.
Kolejny etap wędrówki to wieś Chochołów, która, jak określiła pani przewodnik, jest "żywym skansenem", bowiem w tej zamieszkałej osadzie poznaliśmy typową zabudowę góralską, życie codzienne, religijne i kulturę, m.in. odwiedziliśmy pracownię rzeźbiarza ludowego Jana Ziędera. W jego domu zobaczyliśmy prywatne muzeum sztuki ludowej - izbę regionalną: meble, sprzęty gospodarcze, naczynia kuchenne, obrazy, rzeźby, ubiory itp.
Dzień zakończyliśmy w samym sercu Podhala, na wyniosłym wzgórzu Bachledówki, gdzie znajduje się świątynia pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz ośrodek księży paulinów. Podziwialiśmy architekturę świątyni w stylu podhalańskim, która urzekła nas swoim pięknem i lekkością. Dowiedzieliśmy się o spotkaniu na Bachledówce dwóch wielkich Polaków - Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Papieża Dwutysiąclecia Jana Pawła II.


III dzień - 12 czerwca (środa)

Tak, jak zaplanowaliśmy, pojechaliśmy do Kuźnic, by kolejką linową wjechać na Kasprowy Wierch. Niestety, deszcz, grad, śnieg, niska temperatura, gęsta mgła nie pozwoliły nacieszyć oczu widokiem gór. Niektórym z nas udało się dojść do przejścia granicznego ze Słowacją, inni zawrócili. Szkoda! Na własnej skórze doświadczyliśmy, że w górach bywa różnie i nie można lekceważyć warunków atmosferycznych. Góry uczą pokory wobec sił natury.
Ulewny deszcz kolejny raz zmusił nas do schronienia się pod dachem. Zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Następnie pojechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Natura jest łaskawa! Przestało padać! Zaświeciło słońce! Idziemy w góry! Powędrowaliśmy Doliną Stążyską wzdłuż wartkiego Stążyskiego Potoku w kierunku masywu Giewontu. Wiatr rozwiał chmury i naszym oczom ukazał się Giewont w całej swej okazałości. Podczas wycieczki w Dolinie Stążyskiej poznaliśmy gatunki roślin typowe dla Tatr, obserwowaliśmy też zwierzę.


IV dzień - 13 czerwca (czwartek)

Poranek powitał nas ciepłą, słoneczną pogodą. Cały dzień przeznaczyliśmy na bliskie spotkanie z górami. Wyruszyliśmy na wędrówkę górskimi szlakami.
Dotarliśmy do Wierchu Poroniec, a stamtąd ciekawym widokowo szlakiem poszliśmy na Rusinową Polanę położoną ok.1200 m n.p.m. Czas przejścia szlaku to ok. 1,15 godz.
Rusinowa Polana zajmuje ok. 100 ha i znajduje się w partii reglowej Wysokich Tatr, skąd roztacza się przepiękny, niepowtarzalny widok.
Podziwialiśmy najwyższe szczyty Tatr zarówno po słowackiej stronie - Gerlach i po polskiej - Rysy oraz trzeci pod względem wysokości - Lodowy Szczyt, a także Mięguszowickie Szczyty: Wielki, Czarny, Pośredni.
Na Rusinowej Polanie odwiedziliśmy bacówkę, poznaliśmy proces powstawania góralskich serów i spróbowaliśmy ich. Zobaczyliśmy kierdel owiec i owczarki podhalańskie pilnujące zwierząt.
Czas ruszać w dalszą drogę. Z Rusinowej Polany przeszliśmy czarnym i czerwonym szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza. Podczas wspinaczki podziwialiśmy Tatry Wysokie, rwące potoki, urwiska skalne, faunę i florę tatrzańską. Wędrówka zajęła nam ok. 3 godz. Piękne są nasze Tatry!


V dzień - 14 czerwca (piątek)

Po wczesnym śniadaniu opuściliśmy gościnny pensjonat w Białym Dunajcu i wyruszyliśmy w drogę powrotną przez Kraków. Dawna stolica Polski powitała nas słońcem i odsłoniła swoje najświetniejsze zabytki.
Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy krótkim spacerem po Plantach, następnie przeszliśmy na ulicę Franciszkańską 3 pod okno papieskie, stamtąd do Collegium Maius, by zobaczyć najstarszy z zachowanych budynków uniwersyteckich w Polsce. Na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego obserwowaliśmy niezwykłe zdarzenie - paradę założycieli i rektorów tej uczelni.
Następnie przeszliśmy do kościoła Mariackiego, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu Ołtarza Mariackiego i podziwiać kunszt Wita Stwosza. Stojąc pod kościołem, punktualnie o 12,00 wysłuchaliśmy hejnału.
Z kolei przeszliśmy przez Stary Rynek, obejrzeliśmy Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, zjedliśmy najpyszniejsze lody w Krakowie i poszliśmy na Wzgórze Wawelskie.
Byliśmy w Katedrze na Wawelu, zwiedziliśmy dziedziniec i podziemia z grobowcami.
Na koniec weszliśmy do Smoczej Groty i zobaczyliśmy Smoka Wawelskiego.
Kraków dostarczył nam niezapomnianych przeżyć i wiedzy ze wszystkich przedmiotów.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/087.jpg



Dzień Dziecka - 3 czerwca 2013

Dzień Dziecka w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole 3 czerwca. Upłynął on pod znakiem bezpieczeństwa, sportu i dobrej zabawy. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na drodze i w gospodarstwach rolnych, uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedzę teoretyczną i praktyczną z tego zakresu przekazywali im wolontariusze z Łęczyckiej Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W czasie, gdy jedni uczniowie uczyli się udzielać pierwszej pomocy, inni brali udział w rozgrywkach sportowych (mecze piłki nożnej, rowerowy tor przeszkód). Chętni uczniowie mogli wykazać się talentem plastycznym. Dziewczynki ilustrowały najpiękniejsze miejsca w najbliższej okolicy (malowały kredą na chodniku lub wykonywały prace dowolną techniką plastyczną). Chłopcy bardziej byli zainteresowani sportem. Ich zadanie polegało na narysowaniu swojej ulubionej dyscypliny sportu.
Miłośnicy gier edukacyjnych stoczyli zaciętą walkę o tytuł mistrza. Musieli wykazać się nie tylko znajomością zasad, ale także umiejętnością logicznego i strategicznego myślenia.
Ten pełen atrakcji dzień zakończył się dyskoteką.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/083.jpg


Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt - 28 maja 2013

 

Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt odbył się 28 maja 2013 roku w naszej szkole. Zwycięzcą turnieju okazała się drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. W turnieju brały również udział reprezentantki szkół podstawowych z Góry Świętej Małgorzaty, Piask, Sług, Świnic, Topoli Królewskiej i Witoni. Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt przygotował pan Paweł Kulesza.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/081.jpg



"Majówka Zdrowia" - 25 maja 2013

25 maja 2013 roku w Miejskim Parku w Łęczycy odbyła się "Majówka Zdrowia". Szkołę Podstawową w Wilczkowicach reprezentowały uczennice klasy piątej - Marietta Tracz, Patrycja Wiktorska, Zuzanna Kluska, Patrycja Grzelak i szóstej - Paulina Wawrzyniak, Natalia Królak, Justyna Rajska pod opieką pani Małgorzaty Błaszczyk. Dziewczęta wyrecytowały wiersze swojej twórczości.
Podczas majówki na uczniów czekały różnorodne atrakcje np. pokazy, wystawy sprzętu i artykułów medycznych, ziół, a także konkursy. Wszyscy dzielnie brali udział w konkursie na temat bezpieczeństwa, w którym Natalia Królak zajęła II miejsce, a Paulina Wawrzyniak III miejsce.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/080.jpg
 

XXXIV Zlot do Środka Polski - 18 maja 2013

18 maja 2013 roku uczniowie - turyści z naszej szkoły uczestniczyli w XXXIV Zlocie do Środka Polski. Turystycznym zmaganiom towarzyszyły konkursy krajoznawcze i inne ciekawe konkurencje. Po trudach pieszej wędrówki wszyscy szczęśliwie dotarli do Piątku. Opiekunami byli pani Danuta Głodek oraz pani Małgorzata Błaszczyk.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/079.jpg
 


Wycieczka do Łęczycy - 15 maja 2013

15 maja 2013 roku pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Jeleńskiej dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Łęczycy. W Domu Kultury obejrzały dziecięcy teatr "WIZJI I RUCHU", który przedstawił bajkę pt. "Nie dość blada królewna".
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili dziedziniec Zamku Królewskiego. Najfajniejsze były rzeźby. Niektórzy mogli nawet się do nich poprzytulać. Kolejna część wycieczki to park. Tam dzieci usłyszały i zobaczyły, jakie zmiany zachodzą wiosną w parku.
Ostatnią atrakcją były zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Pobyt w Łęczycy bardzo się podobał.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/082.jpg
 


Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt - 13 maja 2013

W dniu 13 maja 2013 roku odbył się w naszej szkole Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. W turnieju uczestniczyły drużyny żeńskie ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Łęczyca. Po zaciętej walce dziewczęta z naszej szkoły zajęły III miejsce. Zwycięzcami zostały reprezentantki Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Błoniu, IV miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu i V miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. Turniej przygotował pan Paweł Kulesza.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/078.jpg
 


X Forum Samorządów Uczniowskich - 9 maja 2013

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach: Joanna Chwiałkowska, Patrycja Świątek i Dominik Granosik wraz z opiekunem panią Łucją Marciniak uczestniczyli w dniu 9 maja 2013 roku w X Forum Samorządów Uczniowskich w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stemplewie.
X Forum przebiegało pod hasłem "Spotkanie z Julianem Tuwimem" i miało na celu przypomnienie sylwetki i twórczości wybitnego polskiego poety, twórcy między innymi utworów dla dzieci, bowiem rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima.
Uczestnicy Forum (14 Samorządów Uczniowskich powiatu łęczyckiego) obejrzeli prezentację multimedialną o patronie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie - Julianie Tuwimie, uczestniczyli w warsztatach plastycznych, uczyli się udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentowali wykonany przez siebie portret poety.
Nie zabrakło również niespodzianek: ognisko, jubileuszowy tort, przejażdżka konna.
X Forum Samorządów Uczniowskich w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stemplewie było okazją do zawarcia nowych znajomości, zaprezentowania własnych możliwości, zdobycia nowych umiejętności, zintegrowania się z wychowankami ośrodka oraz miłego spędzenia czasu.




VIII Rajd "Z Jajem" - 20 kwietnia 2013

VIII Rajd "Z Jajem" pod hasłem "W zdrowym ciele - zdrowy duch" organizowany przez Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej" zaczął się 20 kwietnia 2013 roku w lućmierskim lesie. Na trasę pieszą wyruszyli również uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Danuty Głodek. Wędrówka prowadziła urokliwymi zakątkami Nadleśnictwa Grotniki. Rajd zakończył się w gościnnym dla nas Gimnazjum w Ozorkowie. Dzięki uprzejmości gospodarzy czekała na nas pyszna zupka



Sportowa Olimpiada dla 5 i 6 latków - 17 kwietnia 2013

 

17 kwietnia 2013 roku dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią Katarzyną Jeleńską pojechały do Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Maluchy wzięły udział i zaprezentowały swoje umiejętności w olimpiadzie sportowej dla 5 i 6 - latków. Mimo, iż nasza szkoła nie posiada sali gimnastycznej, dzieci są wysportowane i sprawne fizycznie. Uczciwej rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa. Spośród 5 szkół gminnych dzieci zajęły II miejsce.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/075.jpg


Wyjazd do Teatru Arlekin - 15 kwietnia 2013

 

15 kwietnia 2013 roku dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w wycieczce do Łodzi pod opieką wychowawcy pani Katarzyny Jeleńskiej i pani Moniki Chwiały. W Teatrze Arlekin obejrzały spektakl pod tytułem "Mała Syrenka". Na koniec wycieczki pojechały do Zgierza. W restauracji Mc Donalds dzieci spędziły czas miło i bezpiecznie, korzystając z różnych urządzeń stymulujących rozwój i koordynację wzrokowo-ruchową.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/076.jpg


Wielki sukces w konkursie recytatorskim "Pięknie być człowiekiem" - 6 kwietnia 2013

 

6 kwietnia 2013 roku odbyły się gminne eliminacje XXXV Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem".
W konkursie uczestniczyło 5 uczniów z klas I - VI: Julia Kępska - kl. I, Aleksandra Graczyk - kl. II, Natalia Kamińska - kl. III, Joanna Chwiałkowska - kl. V, Krzysztof Trzeciak - kl. VI.
I miejsce w grupie uczniów klas IV - VI zajęła Joanna Chwiałkowska z klasy V, która recytowała wiersz Juliana Tuwima pt. "Gałąź" i fragment powieści "Ania z Zielonego Wzgórza".
11 kwietnia Joanna Chwiałkowska wystąpiła ze swoją interpretacją wiersza i prozy w eliminacjach powiatowych, które odbyły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy. Uczestniczyło w nich 56 uczniów klas IV - VI z całego powiatu łęczyckiego. Joanna Chwiałkowska zdobyła II miejsce i została finalistką konkursu. Będzie reprezentować naszą szkołę i powiat łęczycki podczas finału w Płocku w dn. 18 maja 2013 roku.
Do konkursu przygotowała uczennicę pani Łucja Marciniak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/074.jpg

Pokaz stołów wielkanocnych - 27 marca 2013

 

Zgodnie ze szkolną tradycją uczniowie klas I - III w ostatnim dniu nauki przed Świętami Wielkanocnymi przygotowali pokaz stołów wielkanocnych. Na stołach nie zabrakło wyśmienitych, tradycyjnych smakołyków. Były koszyczki ze święconką, malowane jaja, baby i mazurki wielkanocne.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/071.jpg


"XII Rajd na Powitanie Wiosny na Ziemi Łęczyckiej" - 23 marca 2013

23 marca 2013 roku grupa najbardziej zahartowanych turystów pod opieką pani Małgorzaty Gasik i pani Danuty Głodek wyruszyła na "XII Rajd na Powitanie Wiosny na Ziemi Łęczyckiej". Najpierw dojechaliśmy do miejscowości Chwalborzyce. Stamtąd wędrowaliśmy 8 km do Świnic Warckich. W połowie trasy dokonaliśmy uroczystego spalenia ekologicznych kukieł symbolizujących zimę. W Szkole Podstawowej w Świnicach Warckich powitano nas ciepłą zupą. Później odbył się konkurs piosenki turystycznej oraz rozwiązywaliśmy "wiosenną krzyżówkę". Nagrodę otrzymała Julia Andrysiak, pozostali dostali nagrody pocieszenia. Zdobyliśmy również nagrodę książkową za wykonanie najsypatyczniejszej eko-marzanny (kukłę zrobili uczniowie klasy III). Zadowoleni z siebie, bo przeszliśmy trasę ok. 9 km w trudnych warunkach atmosferycznych, wróciliśmy do domu.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/070.jpg


Pierwszy Dzień Wiosny - 21 marca 2013

21 marca 2013 roku w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie klas I - III wykonali w grupach kukły marzanny z materiałów ekologicznych. Barwnym korowodem pożegnali zimę, a kukłę spalili na boisku szkolnym.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/069.jpg
 


Projekt dydaktyczny "Mity na topie" - 21 marca 2013

21 marca 2013 roku - pierwszy dzień wiosny upłynął w szkole pod znakiem samorządności. Oprócz wielu ciekawych działań klasa V pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego dokonała prezentacji projektu "Mity na topie".
Uczniowie wcielili się w role postaci mitycznych i przedstawili dwie scenki opracowane wg mitów "Demeter i Kora" oraz "Dedal i Ikar". Nad przygotowaniem scenariusza, scenografii, strojów, rekwizytów, muzyki, choreografii oraz plakatu i zaproszeń uczniowie pracowali ponad miesiąc w grupach zadaniowych pod kierunkiem nauczycieli pani Łucji Marciniak, pani Aleksandry Ratajczyk i pani Beaty Kaczmarek.
Prezentację projektu obejrzeli uczniowie klas 0 - VI oraz rodzice uczniów klasy V.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/068.jpg
 



Pierwsza pomoc przedmedyczna - 19 marca 2013

W dniu 19 marca 2013 roku odbyły się w klasach I - III zajęcia dodatkowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez panią Bożenę Cieślarek i panią Małgorzatę Gasik. Uczniowie wykonywali w parach ćwiczenia praktyczne. Podczas zajęć dzieci wykorzystywały fantomy. Wszyscy otrzymali podręcznik do nauki pierwszej pomocy opracowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Dla klasy II była to okazja do przypomnienia sobie wiedzy i umiejętności, które zdobyli w ubiegłym roku szkolnym na cyklicznych zajęciach dodatkowych z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/065.jpg
 


Rekolekcje Wielkopostne - 18 - 20 marca 2013

W dniach 18 - 20 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych w Kościele św. Andrzeja w Łęczycy. Po przyjęciu nauk duchowych reprezentanci naszych uczniów złożyli księdzu rekolekcjoniście serdeczne podziękowania i życzenia świąteczne.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/060.jpg


Wycieczka do teatru w Łodzi - 14 marca 2013

Wilczkowice, dn. 15.03.2013 r.

Droga Marysiu!

Dawno do Ciebie nie pisaliśmy i dzisiaj postanowiliśmy napisać o wczorajszej wycieczce.
Byliśmy na przedstawieniu pt. "Pipi Langstrump" w Teatrze Nowym w Łodzi. Teatr był duży i ładny. Razem z naszą panią zwiedziliśmy go. Byliśmy na balkonie i zrobiliśmy sobie zdjęcie. Gdy usłyszeliśmy trzeci dzwonek, wszyscy siedzieli już na swoich miejscach. Przedstawienie trwało dwie godziny i bardzo nam się podobało.
Potem jechaliśmy tramwajem. Na koniec wycieczki poszliśmy do restauracji Mc Donalds. Wycieczka była udana. Na tym kończę swój list.
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Natalia Kamińska

PS Zapomniałam napisać o przesiadce do drugiego tramwaju.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/064.jpg
 


Dzień Kobiet - 8 marca 2013

Również w tym roku panowie starsi i młodsi nie zapomnieli o pracujących w naszej szkole Kobietach i uczących się Koleżankach. Były gorące życzenia, a przede wszystkim kwiaty.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/063.jpg
 

Walentynki - 8 lutego 2013
 

Z okazji święta zakochanych przeprowadzono w naszej szkole pod kierunkiem pani Małgorzaty Gasik konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartę walentynkową. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas I - VI. Zwycięzkie prace nagrodzono upominkami, a wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy w kształcie serca. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Łucji Marciniak i pana Pawła Kuleszy zorganizował w tym dniu pocztę walentynkową.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/054.jpg


Bal karnawałowy - 7 lutego 2013

W naszej szkole w dniu 7 lutego uczniowie klas I - III i dzieci z oddziału przedszkolnego bawili się na balu karnawałowym w przygotowanych strojach. Uczniowie klasy III wykonali kotyliony dla wszystkich uczestników balu. Tańcom towarzyła dobra zabawa i znakomity humor. Bal zakończył się słodkim poczęstunkiem w postaci tradycyjnych pączków.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/057.jpg
 


Szkolny konkurs "Moda na czytanie" - 7 lutego 2013

 

Organizatorem szkolnego konkursu "Moda na czytanie" był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Łucji Marciniak. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV - VI i przebiegał w dwóch grupach - klasa IV oraz klasy V - VI. Wzięło w nim udział 17 uczniów. Każda z grup była zobowiązana do przeczytania 6 wybranych spoza lektur szkolnych powieści. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 7 lutego 2013 roku. Każdy uczestnik rozwiązał test złożony z 45 pytań dotyczących znajomości treści i problematyki wybranych utworów. Lauraci konkursu w grupie klasa IV: I miejsce - Damian Kowalczyk, II miejsce - Patrycja Świątek, III miejsce - Julia Chwiałkowska; w grupie klas V - VI: I miejsce - Damian Gabrysiak (kl. V), II miejsce - Julita Nawrocka (kl. VI), III miejsce - Kamil Graczyk (kl. VI). Lauratom gratulujemy!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/056.jpg




Zabawa choinkowa - 2 lutego 2013

Tegoroczna zabawa choinkowa odbyła się w dniu 2 lutego 2013 roku w Remizie Strażackiej w Jankowie. W zabawie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i rodziny, nauczyciele i zaproszeni goście. Podczas szkolnej zabawy choinkowej dzieci bawiły się przy dźwiękach ulubionych przebojów. Ogromnymi atrakcjami były również wizyta Mikołaja połączona z rozdaniem prezentów, konkursy i zabawy oraz poczęstunek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/055.jpg
 


Pomoc dla zwierząt - 29 stycznia 2013

 

Uczniowie naszej szkoły zorganizowali pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek i pana Pawła Kuleszy zbiórkę żywności i kocy dla podopiecznych schroniska dla zwierząt w Łęczycy. Na uroczystym spotkaniu w dniu 29 stycznia 2013 roku przedstawiciele schroniska podziękowali za zebrane dary i wręczyli dyplomy dla rodzin, które szczególnie zaangażowały się w pomoc na rzecz zwierząt.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/053.jpg



Projekt edukacyjny pt. "Powstanie styczniowe" - 24 stycznia 2013

 

Projekt edukacyjny pt. "Powstanie styczniowe" realizowany był w klasie VI. Celem projektu było przybliżenie uczniom klas I - VI przyczyn, przebiegu i skutków powstania styczniowego w 150 rocznicę jego wybuchu. Uczniowie mieli za zadanie zebrać informacje na temat powstania i przygotować prezentację multimedialną. Po obejrzeniu wszystkich prac, wybrano cztery najlepsze, które zaprezentowano w dniu 24 stycznia 2013 roku uczniom wszystkich klas. Klasy I i II obejrzały prezentację przygotowaną przez Justynę Rajską, klasie III efekty swojej pracy pokazała Julita Nawrocka. Natalia Królak i Krzysztof Trzeciak przybliżyli powstanie styczniowe klasie IV i V.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zainteresowani tymi nietypowymi lekcjami historii prowadzonymi przez swoich kolegów i koleżanki. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielki historii - pani Beaty Kaczmarek. Współrealizatorką projektu była nauczycielka informatyki - pani Aleksandra Ratajczyk.


http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/067.jpg
 

Dzień Babci i Dziadka - 21 stycznia 2013

W dniu 21 stycznia 2013 roku odbył się w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klas 0 - III przygotowali przedstawienie z tej okazji. Po uroczystych występach i życzeniach zaproszeni goście spędzili miło czas przy słodkim poczęstunku.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/059.jpg
 

Projekt edukacyjny "Problemy ludzkości XXI wieku" - 14 stycznia 2013

Projekt edukacyjny "Problemy ludzkości XXI wieku" był realizowany w klasie IV. Celem projektu było przybliżenie uczniom problemów i zagrożeń ludzkości w XXI wieku. Uczniowie pracowali w czterech grupach i opracowali następujące zagadnienia:

  • Dlaczego ludzie w XXI wieku nie czują się bezpiecznie? Następstwa konfliktów zbrojnych na świecie.
  • Zagrożenia spowodowane działalnością człowieka.
  • Sytuacja dzieci we współczesnym świecie.
  • Organizacje działające na rzecz ludzi potrzebujących pomocy.

 

Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali w dniu 14 stycznia 2013 roku. Pięknie wykonane plakaty zawisły na korytarzu i wzbudziły ogromne zainteresowanie wszystkich uczniów. Dzieci pracowały pod kierunkiem nauczycielki historii pani Beaty Kaczmarek. Współrealizatorami projektu były pani Aleksandra Ratajczyk - nauczycielka informartyki i pani Elżbieta Jabłońska - bibliotekarka i nauczycielka plastyki.


http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/066.jpg

 

"Legenda o smoku wawelskim" - 11 stycznia 2013

11 stycznia 2013 roku gościliśmy w naszej szkole teatr marionetkowy. Oglądaliśmy przedstawienie pod tytułem "Legenda o smoku wawelskim". Po przedstawieniu aktor wyjaśniał, jak zbudowana jest marionetka oraz sposób poruszania ją. Następnie Michał i Julka uczyli się gry lalkami. Odegrali krótką scenkę. Nagrodziliśmy ich dużymi brawami.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/052.jpg
 

 

"Jasełka Bożonarodzeniowe" - 21 grudnia 2012

21 grudnia 2012 roku uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Bożeny Cieślarek i pani Emilii Kołodziejczyk przygotowali i zaprezentowali przedstawienie pod tytułem "Jasełka Bożonarodzeniowe". Po zakończonym przedstawieniu pani Dyrektor złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne. Następnie odbyła się wigilia szkolna z udziałem wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/051.jpg
 

Spotkanie z pisarką - 10 grudnia 2012
 

Spotkanie z pisarką dla dzieci i młodzieży Kaliną Jerzykowską odbyło się 10 grudnia 2012 roku w Gminnej Bibliotece w Siedlcu. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IV naszej szkoły pod opieką pani Łucji Marciniak. Po ciekawych prezentacjach utworów pani Kaliny Jerzykowskiej uczniowie prowadzili z nią wywiad.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/050.jpg


Mikołajki w Palmiarni i Manufakturze - 6 grudnia 2012

Z okazji mikołajek uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Łodzi. Najpierw byli w łódzkiej palmiarni, gdzie obserwowali rośliny i rozkład stref klimatycznych. Duże zainteresowanie wzbudziły akwaria i oczka wodne, szczególnie to, w którym pływał duży sum. Największą niespodzianką okazało się spotkanie z Mikołajem. Każde dziecko otrzymało w prezencie widokówkę. Potem uczniowie pojechali do kina Cinema City na film pod tytułem "Renifer Nico ratuje brata". Film bardzo się podobał. Na zakończenie dzieci z wypiekami na twarzy podziwiali świąteczną dekorację w Manufakturze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/072.jpg
 

Wycieczka do kina w Łodzi - 6 grudnia 2012
 

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunem panią Katarzyną Jeleńską świętowali mikołajki w kinie w Łodzi. Obejrzeli film pod tytułem "Renifer Nico ratuje brata". Następnie spędzili miło czas w Manufakturze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/061.jpg


Rajd Mikołajkowy - 1 grudnia 2012

Turyści z naszej szkoły w liczbie 30 osób pod opieką pani Małgorzaty Gasik i pani Danuty Głodek wybrali się na VIII Rajd Mikołajkowy zorganizowany przez Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej". Wszyscy w mikołajowych czapkach przeszli w uroczystej paradzie ulicami Łęczycy. Razem z nimi wędrowało blisko 900 innych mikołajowych turystów. Podczas rajdu grupa uczniów klasy V wzięła udział w konkursach muzycznych. Na zakończenie rajdu wszyscy z rąk Mikołaja otrzymali słodki podarunek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/049.jpg
 

Narodowe Święto Niepodległości - 9 listopada 2012
 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Małgorzaty Gasik przygotowali uroczyste wystąpienie. Wszyscy wzruszyli się słuchając piosenek i wierszy o Ojczyźnie w wykonaniu dziewczynek i chłopców.
Przy wejściu do szkoły można było obejrzeć gazetkę ze zdjęciami i tekstami dotyczącymi tego ważnego dla wszystkich Polaków święta.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/02.gif



Wizyta w Powiatowej Komendzie Policji w Łęczycy - 8 listopada 2012

 

W dniu 8 listopada 2012 roku dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Katarzyny Jeleńskiej zwiedziły Powiatową Komendę Policji w Łęczycy.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/062.jpg


Powiatowy Konkurs Fotograficzno-Literacki - 7 listopada 2012

 

7 listopada 2012 roku został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Fotograficzno-Literacki "Historia pomników w obiektywie" zorganizowany przez Powiatową i Miejską Biblitekę w Łęczycy. Na konkurs wpłynęło 56 prac z 15 szkół powiatu łęczyckiego i z 11 powiatu kutnowskiego. Uczennice klasy VI naszej szkoły pod kierunkiem pani Łucji Marciniak zdobyły I i II miejsce.
I miejsce - Natalia Królak, która przedstawiła w swej pracy zabytkowy kamienny krzyż z XIX wieku, który znajduje się przy drodze w Tumie.
II miejsce - Justyna Rajska, sfotografowała i opisała pomnik ku czci poległych żołnierzy z I wojny światowej znajdujący się w Wichrowie.
Finalistki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki, a nauczyciel podziękowanie.
Spotkanie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Łęczycy było również okazją do poznania egzotycznych miejsc Mauretanii prezentowanych przez zaproszonego przez organizatorów podróżnika, fotografa i niezależnego globtrotera Pana Leszka Szczasnego.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/058.jpg


Święto Zmarłych - 30 października 2012

 

Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły uporządkowali w Jankowie pomnik poświęcony ludności cywilnej pomordowanej we wrześniu 1939 roku. Złożyli kwiaty i zapalili znicze.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/01.gif


Dzień Edukacji Narodowej - 15 października 2012


Każdemu uczniowi radość się udziela,
gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.
Z okazji tego zaszczytnego Święta
niech każda buzia będzie uśmiechnięta.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele,
dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany
przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe
z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące,
kwitnące na polskiej łące.

W dniu 15 października 2012 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego. W tym świątecznym dniu uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom, nauczycielom emerytowanym i pracownikom szkoły.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/048.jpg


Dzień Bezpieczeństwa - 5 pażdziernika 2012

W dniu 5 pażdziernika 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbył się Dzień Bezpieczeństwa. Uczniowie obejrzeli filmy instruktażowe "Pierwsza pomoc", "Wypadek drogowy", "Udzielanie pierwszej pomocy" oraz "Wyposażenie apteczki". Następnie młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których przypominali sobie zasady bezpiecznego zachowania w klasie i szkole, na boisku szkolnym oraz w domu. Na koniec odbyła się pogadanka z panią policjant z Powiatowej Komendy Policji w Łęczycy na temat bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/047.jpg
 

 

Szkolne Kasy Oszczędności - wrzesień 2012

We wrześniu 2012 roku nasza szkoła przystąpiła do programu edukacji finansowej realizowanym przez Bank PKO BP. Program przeznaczony jest dla uczniów od 6 do 13 roku życia. Dzięki udziałowi w programie uczniowie:

 

  • wyrobią w sobie nawyk świadomego oszczędzania;
  • nauczą się zarządzać swoim minibudżetem;
  • nabędą praktycznych umiejętności, jak korzystać z konta bankowego.

 

Funkcję opiekuna SKO w naszej szkole pełni pani Danuta Głodek.


http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/sko_logo.png

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012 - 29 czerwca 2012

W dniu 29 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2011/2012. Wychowawcy klas wraz z Dyrektorem szkoły panią Emilią Kołodziejczyk nagrodzili uczniów, którzy uzyskali w roku szkolnym 2011/2012 najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się swoim zachowaniem. Dyrektor szkoły pani Emilia Kołodziejczyk złożyła rodzicom najlepszych uczniów gratulacje za trud i wysiłek włożony w wychowanie swoich dzieci oraz podziękowała rodzicom, którzy szczególnie zasłużyli się w pracy na rzecz szkoły. Ze szkołą, nauczycielami oraz młodszymi kolegami pożegnali się również uczniowie klasy VI.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/046.jpg


Bajkowy Świat Zabaw - 26 czerwca 2012

W dniu 26 czerwca 2012 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod opieką pani Katarzyny Jeleńskiej i pani Moniki Chwiały brały udział w zajęciach rekreacyjnych w Sali Zabaw "Bajkowy Świat Zabaw" w Łęczycy. Dzieci ciekawie i bezpiecznie spędziły czas, korzystając z różnych zabawek i urządzeń stymulujących rozwój i koordynację wzrokowo-ruchową.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/045.jpg


Wycieczka do Bronowa - 25 czerwca 2012

W dniu 25czerwca 2012 roku uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w wycieczce do Bronowa, miejsca pobytu poetki i pisarki Marii Konopnickiej, która mieszkała tam przez 10 lat (1862 - 1872). Uczniowie oglądali eksponaty w dworku, byli przed kamieniem pamiątkowym ku czci Marii Konopnickiej oraz odpoczywali w parku. Wycieczkę zorganizowała pani Łucja Marciniak.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/044.jpg
 

Marysie i Jaśki z Łyncyckigo na "Świętojańskim Graniu w Lubieniu" - 24 czerwca 2012
 

24 czerwca 2012 roku działający w naszej szkole pod kierunkiem pani Elżbiety Jabłońskiej zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo wystąpił na corocznej imprezie "Świętojańskie Granie w Lubieniu". Członkowie zespołu zaprezentowali pieśni ludowe z regionu łęczyckiego oraz piosenki, które wykonywali na Powiatowym Międzyszkolnym Festiwalu "Żaczek 2012", zdobywając tam II miejsce.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/042.jpg


Spotkanie Rodzin - 24 czerwca 2012

Dnia 24 czerwca 2012 roku odbyło się w naszej szkole VII Spotkanie Rodzin. Na kolejną imprezę integracyjno-rekreacyjną chętnie przybyli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i innymi członkami rodzin. Na początek wystąpiły dzieci z klas I - III oraz zespół Marysie i Jaśki. Później również nie zabrakło atrakcji. Odbyły się konkursy i zabawy rodzinne, rowerowy tor przeszkód, mecz piłki nożnej - ojcowie kontra synowie. Wszyscy chętni mieli możliwość zmierzenia ciśnienia tętniczego krwi i pomiaru poziomu cukru we krwi oraz udziału w pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla tych, którzy chcieli się posilić w trakcie zabawy, był do dyspozycji "słodki" bufet. Ta piękna, słoneczna niedziela upłynęła pod znakiem doskonałej zabawy.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/041.jpg

Zielona Szkoła - Mazury 11 - 15 czerwca 2012


I dzień - 11 czerwca

W drodze na Mazury zatrzymaliśmy się w Płocku (zadanie ponad przewidywany program) i zwiedziliśmy na Wzgórzu Tumskim Bazylikę Katedralną, jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce, miejsce spoczynku naszych władców. Odwiedziliśmy też najstarszą szkołę w Polsce - LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, popularną Małachowiankę, która działa nieprzerwanie od 1180 r. Byliśmy też na Starym Rynku, podziwialiśmy klasycystyczny ratusz, a z najwyższej skarpy wiślanej w Polsce patrzyliśmy na "królową polskich rzek". Zobaczyliśmy także monumentalny pomnik Władysława Broniewskiego i czytaliśmy cytaty z jego dzieł. Pobyt w Płocku był niezapomnianą lekcją historii, j. polskiego, religii, przyrody i matematyki.

Następnym miejscem poznawanym w pierwszym dniu była Nidzica - miasto położone w południowej części woj. warmińsko - mazurskiego. Zatrzymaliśmy się tu, by zwiedzić gotycki zamek krzyżacki z XIV w. - twierdzę wzniesioną na wzgórzu, zbudowaną z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce. Poznaliśmy życie codzienne w zamku krzyżackim, rozkład pomieszczeń i ich funkcje oraz warunki obrony. Pobyt na zamku w Nidzicy to poglądowa lekcja historii.

Kolejną atrakcją historyczną okazały się Pola Grunwaldzkie. Zobaczyliśmy granitowy Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, trzydziestometrowe maszty ze sztandarami polskich i litewsko - ruskich chorągwi, ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości przedwojennego Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, kamień Jungingena, zwiedziliśmy muzeum bitwy pod Grunwaldem, podziwialiśmy haftowaną rekonstrukcję obrazu Jana Matejki oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat zdarzenia z roku 1410, a także profesjonalnego opisu obrazu. Dzięki pobytowi na Polach Grunwaldzkich poszerzyliśmy i utrwaliliśmy wiedzę z zakresu historii, j. polskiego, muzyki i matematyki.



II dzień - 12 czerwca

W samym sercu Mazur - Gierłoży znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zwiedzając Wilczy Szaniec, poszerzyliśmy wiedzę z zakresu II wojny światowej oraz ćwiczyliśmy czytanie tekstów w języku niemieckim.

Po południu byliśmy w miejscowości wypoczynkowej Mikołajki, zobaczyliśmy przystań Żeglugi Mazurskiej. Odbyliśmy rejs statkiem po jeziorach Mikołajskim i Śniardwy. Poznaliśmy osobliwości przyrodnicze regionu Wielkich Jezior Mazurskich.



III dzień - 13 czerwca

Tego dnia zaproszono nas do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na terenie Puszczy Piskiej. Kadzidłowo jest nazywane safari na Mazurach, ponieważ żyją tam różne gatunki zwierząt rodzimych oraz z Syberii i Dalekiego Wschodu w warunkach zbliżonych do naturalnych, a zwiedzający swobodnie poruszają się wśród zwierząt po śródleśnych łąkach na obszarze ok. 10 ha. Poznaliśmy wiele gatunków zwierząt, ich biologię, zwyczaje oraz przekonaliśmy się o potrzebie ochrony. Pobyt w Parku Dzikich Zwierząt umożliwił nam bliski kontakt ze zwierzętami: sarnami, różnymi gatunkami jeleni, muflonami, tarpanami, kozicami, osłami oraz wieloma gatunkami ptaków.

Z Kadzidłowa nasz szlak powiódł do Galindii - "kraju położonego na krańcu świata" na półwyspie u ujścia rzeki Kurtyni do jeziora Bełdany. Znajduje się tu rekonstrukcja osady Galindów, plemienia pruskiego, które zamieszkiwało te tereny od III w. p.n.e. do XIII w. n.e. W Galindii czekało nas wiele niespodzianek, wcieliliśmy się bowiem w role poszczególnych członków plemienia i z wielkim zainteresowaniem, doskonale bawiąc się, odtwarzaliśmy ich zwyczaje i życie codzienne, poczuliśmy się też dzielnymi i groźnymi wojownikami (wszystkie działania odbywały się pod kierunkiem przewodnika Galinda). Na koniec obejrzeliśmy film o Galindach.

Po południu odbyliśmy rajd pieszy po okolicy Pilca wzdłuż jeziora Dejnowo. Była to wspaniała lekcja przyrody, poznawaliśmy faunę i florę oraz gospodarkę Pojezierza Mazurskiego. Niektórzy z nas widzieli nawet ogromne stada z 7 tysięcy czarnych i brązowych krów mięsnych, które wypasają się na obszarze ok. 200 tys. ha.



IV dzień - 14 czerwca

Czwartego dnia zielonej szkoły poznaliśmy popularny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy - Mrągowo. Spacerowaliśmy wokół jeziora Czos, podziwialiśmy Jezioro Magistrackie położone w samym centrum miasta, oglądaliśmy amfiteatr, w którym odbywają się m.in. pikniki country. Następnie weszliśmy na wzgórze morenowe - Góra Czterech Wiatrów, skąd podziwialiśmy panoramę Mrągowa i świetnie się bawiliśmy, poznając jednocześnie osobliwości mazurskiej przyrody i ukształtowanie terenu. Popołudnie zajęło nam zwiedzanie zamku krzyżackiego w Kętrzynie oraz podziwianie wyrobów mazurskiej sztuki ludowej.



V dzień - 15 czerwca

Ostatniego dnia zielonej szkoły odbyliśmy pielgrzymkę do Świętej Lipki, miejsca sławnego z Sanktuarium Maryjnego. Podziwialiśmy barokową Świętolipską Bazylikę Mniejszą i poszerzaliśmy wiedzę z religii oraz muzyki, ponieważ wysłuchaliśmy mistrzowsko wykonanego koncertu oraz podziwialiśmy piękne organy.

Następnie odwiedziliśmy Olsztyn - stolicę województwa warmińsko - mazurskiego. Zobaczyliśmy Zamek Kapituły Warmińskiej, z wieży zamkowej podziwialiśmy panoramę miasta. Byliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika, na Starym Mieście, widzieliśmy ratusz i zabytkowe kamienice, a w bazylice podziwialiśmy ołtarz główny i drzwi wejściowe.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Park Etnograficzny w Olsztynku. Zdobyliśmy wiedzę o ludowym budownictwie drewnianym z XVIII i XIX w. pochodzącymi przede wszystkim z Warmii i Mazur.



Podsumowanie

Podczas zielonej szkoły zdobywaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę z różnych przedmiotów nauczania, nabywaliśmy umiejętności, uczyliśmy się współpracy, wesoło bawiliśmy się i miło spędziliśmy czas.



Wysoki wynik testu szóstoklasistów
 

Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach jest jedną z dwóch szkół podstawowych w powiecie łęczyckim, która uzyskała najlepszy wynik ze sprawdzianu w klasie VI. W roku szkolnym 2011/2012 do sprawdzianu przystąpiło 10 uczniów klasy VI. Wszyscy uczniowie pisali arkusz standardowy. Średni wynik uzyskany przez naszych uczniów ze sprawdzianu (26,30 p) jest wyższy od średniego wyniku krajowego (22,75 p), okręgu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi (22,70 p) oraz powiatu łęczyckiego (22,76 p). Wynik taki uzyskało tylko 6,2% szkół w woj. łódzkim i świętokrzyskim (teren działania OKE Łódź) i 6,9% szkół podstawowych w Polsce. Wynik ten mieści się w staninie 8 (poziom bardzo wysoki).





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/043.jpg

Dzień Dziecka - 1 czerwca 2012

 

Dnia 1 czerwca 2012 roku wszyscy uczniowie i nauczyciele w naszej szkole obchodzili Dzień Dziecka. Jak co roku wspólnie z nami świętowała młodzież wraz ze swoimi opiekunami z Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych z Łęczycy. Uczniowie wspólnie uczestniczyli w grach i zabawach. Podczas imprezy uczestnicy zjedli lody ufundowane przez Radę Rodziców. Dużą atrakcją w tym świątecznym dniu była dyskoteka.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/039.jpg
 

Święto Konstytucji 3 Maja - 27 kwietnia 2012
 

27 kwietnia 2012 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta 3 Maja. Uczniowie w montażu słowno - muzycznym przypomnieli okoliczności powstania uchwalonej 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej. Konstytucja z dnia 3 maja regulująca ustrój naszego państwa była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po USA) tak nowocześnie spisaną ustawą. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie z klasy V pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/038.jpg


Rajd "Śladami Marii Konopnickiej" - 21 kwietnia 2012

 

Dnia 21 kwietnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Rajdzie "Śladami Marii Konopnickiej" organizowanym przez PTTK Ziemi Łęczyckiej. Przeszli 11-kilometrową trasę wzdłuż rzeki Warty. Wędrując Pradoliną Berlińsko-Warszawską, podziwiali przepiękną przyrodę należącą do Programu Natura 2000. Atrakcją rajdu była przeprawa promowa przez Wartę. Uczniowie odwiedzili też cmentarz, na któym pochowane są dzieci Marii Konopnickiej. Wzięli również udział w konkursie piosenki turystycznej i konkursie plastycznym.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/037.jpg
 

Dzień Kobiet - 8 marca 2012
 

Dzień 8 marca 2012 roku męska część społeczności naszej szkoły postanowiła wykorzystać jako doskonałą okazję do wyrażenia szczególnej sympatii kobietom i dziewczynom. Chłopcy recytowali wiersze dedykowane paniom nauczycielkom i swoim koleżankom, składali życzenia i wręczali kwiaty. Uroczystość przygotowali p. Paweł Kulesza i p. Bohdan Kmiecik.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/036.jpg


Bal karnawałowy - 16 lutego 2012

 

W dniu 16 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla klas I - III. Uczniowie przebrani w ciekawe i piękne stroje bawili się w rytm ulubionej muzyki.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/035.jpg


Ferie zimowe - 30 stycznia - 12 lutego 2012

 

W czasie ferii zimowych uczestniczyliśmy w wycieczce do Łodzi. Po wspólnym obejrzeniu filmu pt. "Alwin i wiewiórki" udaliśmy się do Centrum Nauki "Experymentarium" w Manufakturze. Zwiedziliśmy tam dwie wystawy: "Chiński Smok" i "Niewidzialne arcydzieła, czyli mikroświat Władimira Aniskina". Na pierwszej z wystaw widzieliśmy repliki kilkudziesięciu figur Terakotowej Armii Cesarza Qin, makiety Muru Chińskiego i Wielkiego Chińskiego Smoka. Zaciekawiły nas też obrazy prezentujące kulturę i tradycje Państwa Środka oraz stroje ludowe mniejszości etnicznych Chin. Druga wystawa była prawdziwym hitem! Składała się z 30 niewidzialnych gołym okiem prac, których autorem jest rosyjski elektronik Władimir Aniskin. Jak więc je obejrzeliśmy? Przez mikroskopy! Ogromne wrażenie zrobiła na nas karawana wielbłądów o wysokości 0,1 mm, sputnik wykonany w złocie (wielkość anteny wynosi 2 mikrometry), czy róża we włosie ludzkim. Jak dowiedzieliśmy się, wykonanie niektórych prac, zajęło autorowi zaledwie kilka miesięcy, innych zaś kilka lat. To była bardzo ciekawa i pełna wrażeń wycieczka. Opiekunami byli p. Beata Kaczmarek, p. Małgorzata Gasik, p. Bożena Cieślarek, p. Honorata Marchewa i p. Paweł Kulesza.
Miłośnicy pływania mogli w czasie ferii popluskać się w basenie, gdyż uczestniczyliśmy w wyjeździe na pływalnię w Ozorkowie. Część z nas pod okiem instruktora doskonaliła technikę pływania. Pozostali zjeżdżali na zjeżdżalni, grali w piłkę i pluskali się do woli. Czas minął tak szybko, że gdy nasi opiekunowie ogłosili zbiórkę, żałowaliśmy, że to już koniec. Opiekunami byli p. Paweł Kulesza i p. Beata Kaczmarek.
To były fajne ferie!





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/034.jpg

Zabawa Choinkowa - 21 stycznia 2012

 

Tradycją naszej szkoły jest coroczne organizowanie zabawy choinkowej dla dzieci. Tegoroczna zabawa choinkowa odbyła się 21 stycznia 2012 roku w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie. Wszyscy uczniowie bawili się doskonale pod opieką nauczycieli. Po dobrych humorach, z jakimi dzieci opuszczały salę remizy strażackiej po zakończonej zabawie można było wnioskować, że była ona udana i pełna wrażeń. Była bardzo miłym akcentem po półrocznych trudach i zmaganiach uczniów z nauką.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/033.jpg
 

I Łęczycki Rajd Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 8 stycznia 2012
 

W dniu 8 stycznia 2012 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Gasik i pani Beaty Kaczmarek uczestniczyli w ramach pracy koła turystycznego w I Łęczyckim Rajdzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowanym przez Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej". Trasa rajdu prowadziła z Łęczycy do Tumu i z powrotem. Przed Ratuszem Miejskim w Łęczycy na uczestników czekało wiele atrakcji. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć radiowóz policyjny i wóz strażacki oraz wznieść się na wysięgniku wozu strażackiego wysoko do góry. Został również zorganizowany konkurs plastyczny na wykonanie plakatu związanego z tematyką rajdu. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce. Opłaty za uczestnictwo w rajdzie zostały przekazane na WOŚP.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/032.jpg

Wilijorze - 5 stycznia 2012

 

5 stycznia 2012 roku Wiliorze oraz Szkolny Zespół Marysie i Jaśki z Łyncyckigo pod kierunkiem pani Łucji Marciniak i pani Elżbiety Jabłońskiej zaprezentowali się przed publicznością szkolną.
Wilijorze to prastary obrządek ludowy częściowo kontynuowany również dzisiaj przez mieszkańców niektórych wsi naszego regionu (Topola Katowa, Krzepocin, Wichrów, Janków) w Wigilię Bożego Narodzenia. W dawnej Polsce Wilijorze odwiedzali domy gospodarzy od Wigilii przez cały okres świąteczny (aż do Trzech Króli), przedstawiając sceny z życia rodziny świętej i składając życzenia na nadchodzący rok.
Uczniowie naszej szkoły zebrali i opracowali teksty, które prezentują Wilijorze. Przygotowali scenariusz obrzędu, odpowiednie stroje oraz rekwizyty. Wystąpili nie tylko przed publicznością szkolną, ale również przed swoimi rodzicami podczas zebrania oraz zaprezentowali się na scenie Domu Kultury w Łęczycy podczas corocznego Przeglądu Twórczości Artystycznej Gospodyń organizowanego przez Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej. Wraz ze spektaklem odwiedzili również pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Łęczycy.
Wilijorzy wspierał szkolny zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, który specjalnie na tę okazję przygotował kolędę okolic Łęczycy pt. "A wczora z wieczora" oraz inne kolędy, które z prezentowanym obrzędem tworzyły ciekawą i oryginalną inscenizację bożonarodzeniową. Kolejny ludowy zwyczaj został wydobyty z mroków zapomnienia.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/031.jpg
 

Wigilia szkolna - 22 grudnia 2011
 

W ostatnim dniu nauki szkolnej przed Świętami Bożego Narodzenia odbyła się w naszej szkole wigilia. Uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek zaprezentowali opis świątecznych oraz noworocznych tradycji i zwyczajów. Wszystkie klasy odśpiewały przygotowane kolędy. Pani Dyrektor Emilia Kołodziejczyk złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne, po czym uczniowie dzielili się opłatkiem.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/030.jpg
 


Wycieczka do Teatru Pinokio i centrum handlowego w Łodzi - 8 grudnia 2011

 

8 grudnia uczniowie klas I - III brali udział w wycieczce do Łodzi. W Teatrze Pinokio obejrzeli spektakl pod tytułem "Królowa Śniegu". Następnie w ramach doskonalenia swoich kompetencji społecznych zwiedzili centrum handlowe Manufaktura. Uczniowie nauczyli się poruszania po wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, dokonali zakupów i podziwiali świąteczne dekoracje.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/029.jpg

Mikołajkowe spotkanie z policjantami - 6 grudnia 2011
 

6 grudnia uczniów klas 0 - III odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy. Przybyli z Mikołajem, który obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z prezentacją na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odbył się również quiz, którego zwycięzcy otrzymali upominki.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/028.jpg


Rajd mikołajkowy - 3 grudnia 2011

 

W dniu 3 grudnia uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Bożeny Cieślarek i Małgorzaty Gasik uczestniczyli w ramach pracy koła turystycznego w Rajdzie mikołajkowym zorganizowanym przez Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej". Dzieci przebrane w stroje mikołajów przemaszerowały w "czerwonym" pochodzie ulicami Łęczycy. Impreza zakończyła się wspólnym, ciepłym posiłkiem i prezentami od Mikołaja.





http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/027.jpg

Święto Niepodległości - 10 listopada 2011


Obchody Święta Niepodległości uczciliśmy, jak co roku, uroczystym apelem. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od momentu uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poprzez zrywy wolnościowe w okresie zaborów, do przełomowego 1918 r., w którym Polska odzyskała niepodległość. Wspomnienia o Józefie Piłsudskim przeplatane były wierszami i pieśniami legionowymi.
Apel przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/026.jpg



"Marysie i Jaśki" na Dożynkach Prezydenckich - 24 - 25 września 2011


W dniach 24 - 25 września 2011 roku zespół "Marysie i Jaśki z Łyncyckigo" brał udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. W dniu 24 września odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie konkursu wystąpił nasz zespół wraz z kapelą "Parzęczewiacy". W dniu 25 września 2011 roku po mszy świętej z Kaplicy Polowej w Spale wyruszył na stadion COS korowód dożynkowy, w którym przy wieńcu z województwa łódzkiego uczestniczyły "Marysie i Jaśki" wraz z opiekunem, pracownikami Fundacji "Prym" i rzeźbiarzem z naszego regionu.
Wyjazd do Spały był dla nas niezapomnianą przygodą, lekcją etnografii oraz okazją do poznania wielu niezwykłych ludzi i wspaniałych artystów.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/025.jpg


Wycieczka rowerowa do Tumu - 17 września 2011


17 września 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce rowerowej zorganizowanej przez opiekunów: koła sportowo - rekreacyjnego p. Pawła Kuleszę i koła plastyczno - turystycznego p. Beatę Kaczmarek. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Wilczkowicach i wiodła przez Łęczycę, Tum, Borki, Topolę Katową i Wilczkowice Górne. Łącznie jej uczestnicy pokonali 35 kilometrów.

Celem wycieczki było zwiedzenie kolegiaty w Tumie oraz obejrzenie odkrytych przez archeologów pozostałości pierwszego grodziska. Swoje wrażenia uczniowie wyrazili w pracach plastycznych podczas sesji plenerowej. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na pobliskich łąkach. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/024.jpg


"Sprzątanie Świata" - 16 września 2011


W dniu 16 września 2011 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Zaopatrzeni w worki i rękawiczki sprzątali śmieci w lesie w Borku.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/023.jpg

 

"Marysie i Jaśki" na międzynarodowym przeglądzie - 10 - 11 września 2011


Zespół "Marysie i Jaśki z Łyncyckigo" zakwalifikował się na II Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych w Jabłkowie (Wielkopolska). Impreza odbyła się 10 - 11 września 2011 roku. W przeglądzie wystąpiły zespoły krajowe oraz zagraniczne z Bułgarii, Włoch i Serbii. "Marysie i Jaśki" jako jedyny zespół zaprezentował program a'capella w oryginalnej gwarze, na co zwrócił szczególną uwagę organizator. Występ naszych dzieci bardzo spodobał się publiczności. Każdy zespół otrzymał statuetkę i dyplom, a wszyscy uczestnicy podziękowanie i sympatyczne upomominki. W trakcie dwudniowej imprezy było wiele atrakcji - oprócz tańców i śpiewów, wesołe miasteczko, loteria, kramy z twórczością ludową, warsztaty rękodzieła, przejażdżki bryczką, ognisko i wspaniała zabawa integracyjna. Wszyscy świetnie się bawili.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/022.jpg



Zielona Szkoła - 6 - 10 czerwca 2011






http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/015.jpg
 

 

Dzień Dziecka - 1 czerwca 2011


W dniu 1 czerwca 2011 roku obchodzony był w naszej szkole Dzień Dziecka, który przebiegał pod hasłem "Jestem bezpieczny w domu i na drodze". Jak co roku wspólnie z nami świętowała młodzież z Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych z Łęczycy. Przedstawiciel KRUS-u zaprezentował uczniom filmy edukacyjne nt. zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i różnych prac w gospodarstwie rolnym. Uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe i inne gadżety związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze. Przedstawicielka Powiatowej Komendy Policji w Łęczycy przeprowadziła pogadankę nt. zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie uczniowie uczestniczyli w licznych grach i zabawach. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zjedli lody ufundowane przez Radę Rodziców.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/014.jpg

 

Pierwszy Dzień Wiosny - 21 marca 2011


Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny został zorganizowany w naszej szkole Dzień Samorządności. Uczniowie wcielili się w role nauczycieli zaś nauczyciele w role uczniów, na koniec dnia odbył się przegląd krótkich programów słowno-muzycznych o wiośnie, przygotowanych przez wszystkie klasy wraz z wychowawcami.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/013.jpg
Zabawa noworoczna - 15 stycznia 2011
W dniu 15 stycznia 2011 roku odbyła się w Remizie Strażackiej w Jankowie zabawa noworoczna. Szkolna zabawa noworoczna to nie tylko muzyka i tańce. Ogromnymi atrakcjami są loteria fantowa, część artystyczna, wizyta Mikołaja połączona z rozdaniem prezentów, konkursy i zabawy oraz poczęstunek. W zabawie choinkowej oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczą ich rodzice i młodsze rodzeństwo, dziadkowie, absolwenci szkoły oraz inni mieszkańcy wsi.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/012.jpg











Wigilia szkolna - 22 grudnia 2010

W dniu 22 grudnia 2010 roku odbyła się w naszej szkole wigilia szkolna. Klasa III pod kierunkiem pani Bożeny Cieślarek przygotowała montaż słowno - muzyczny na temat Świąt Bożego Narodzenia. Każda z pozostałych klas zaśpiewała wybraną przez siebie kolędę. Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie w klasach dzielili się opłatkiem i spożywali świąteczny poczęstunek.

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/011.jpg

Wycieczka do Bronowa - 1 października 2010


W dniu 1 października 2010 roku uczniowie klas III - V uczestniczyli w wycieczce do Bronowa, miejsca pobytu poetki i pisarki Marii Konopnickiej, która mieszkała tam przez 10 lat (1862 - 1872). Członkowie koła polonistycznego przygotowali i przedstawili informacje o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Następnie uczniowie oglądali eksponaty w dworku, byli przed kamieniem pamiątkowym ku czci Marii Konopnickiej oraz odpoczywali w parku.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/010.jpg

Zielona Szkoła - Lewin Kłodzki 7 - 11 czerwca 2010


W dniach 7 - 11 czerwca 2010 roku uczniowie klas III - VI naszej szkoły uczestniczyli w zielonej szkole zorganizowanej w Lewinie Kłodzkim.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/004.jpg

 

Dzień Dziecka 2010


2 czerwca 2010 roku obchodzony był w najszej szkole Dzień Dziecka. Był to szczególny dzień dla uczniów, ponieważ gościliśmy w naszej szkole podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Łęczycy. Dzień Dziecka rozpoczął się przedstawieniem teatrzyku profilaktycznego pt. "Warkocz Królewny Wisełki". Następnie zaprosiliśmy naszych gości do wspólnej zabawy. Podczas dyskoteki odbyły się zabawy i konkursy. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały lody ufundowane przez Radę Rodziców.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/006.jpg

Spotkanie Rodzin - 30 maja 2010


30 maja 2010 roku odbyło się w naszej szkole Spotkanie Rodzin. Jest to impreza odbywająca się od kilku lat na terenie szkoły, której naczelnym celem jest integracja uczniów, nauczycieli i rodziców a także pozostałego środowiska rodzinnego dzieci. Dodatkowymi, ale równie ważnymi celami tego przedsięwzięcia są propagowanie zdrowego trybu życia i bezpiecznego oraz wolnego od nałogów wypoczynku. Podczas tegorocznego spotkania Oddział Malatńskiej Służby Medycznej z Kutna zaprezentował pokaz dotyczący udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pielęgniarka szkolna mierzyła ciśnienie tętnicze krwi i poziomu cukru oraz służyła fachowymi radami. Odbył się mecz piłki nożnej dzieci kontra rodzice oraz wiele innych zabaw i konkursów. Zwycięzcy zostali obdarowani pamiątkowymi nagrodami.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/007.jpg

 

Zabawa Choinkowa - 13 lutego 2010


W dniu 13 lutego 2010 roku w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie odbyła się dla uczniów naszej szkoły zabawa choinkowa. Głównymi atrakcjami tego dnia były loteria fantowa, wizyta Mikołaja oraz prezenty dla dzieci. Wszyscy bawili się doskonale przy dźwiękach świetnej muzyki tanecznej.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/008.jpg

 

Bal przebierańców - 27 stycznia 2010


W dniu 27 stycznia 2010 roku w naszej szkole odbył się bal przebierańców, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Główną atrakcją balu był zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs na przebierańców. Jury, wskład którego wchodzili zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oceniało pomysłowość stroju, estetykę wykonania tegoż, nowatorstwo oraz wkład pracy włożony w przygotowanie przebrania.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/009.jpg

 

Dzień Dziecka 2009


1 czerwca 2009 roku tradycyjnie obchodziliśmy w najszej szkole Dzień Dziecka. Starsze klasy uczestniczyły w turnieju piłki nożnej, a młodsi uczniowie brali udział w licznych grach i zabawach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek i pani Łucji Marciniak. Na zakończenie imprezy uczniowie otrzymali w prezencie smaczne lody.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/018.jpg

 

VII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich


W dniu 16 maja 2009 roku w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbyło się VII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich. Wśród zaproszonych gości na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi, przedstawiciele WODN w Łodzi, delegacje Samorządów Uczniowskich ze szkół podstawowych z terenu powiatu łęczyckiego wraz ze swoimi opiekunami, uczniowie i nauczyciele. Tegoroczne spotkanie upłynęło pod hasłem "Dziecięcy świat bez wad". Nadrzędnym jego celem było przypomnienie i zapoznanie uczniów z prawami dziecka. Konsultant pracowni wychowania i profilaktyki w WODN w Łodzi pani Kamila Noweta wygłosiła prelekcję na temat praw dziecka. Zaproszeni uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, pogłębiając wiedzę na temat praw dziecka i ucząc się sposobów reagowania na ich łamanie. Wszyscy zaprezentowali wyniki swojej pracy. VII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich zakończyło się wspólnym grilowaniem i spożywaniem smakołyków.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/017.jpg

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym


W marcu 2009 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach odbył się szkolny i gminny etap Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Etap gminny wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach w składzie Karol Kawecki, Damian Andrzejczak i Tomasz Jaranowski. 17 kwietnia 2009 roku również na terenie naszej szkoły odbyły się eliminacje do wojewódzkiego etapu Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach brały udział w oddzielnych kategoriach szkoły podstawowe oraz gimnazja z terenu powiatu łęczyckiego. Uczniowie zmierzyli się w czterech konkurencjach: teoretyczna znajomość przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy, sprawność fizyczna na torze przeszkód, pokonywanie drogi w stacjonarnym miasteczku ruchu drogowego. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach w składzie Karol Kawecki, Damian Andrzejczak i Tomasz Jaranowski zdobyła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uczniów do zawodów przygotował pan Paweł Kulesza. W eliminacjach wojewódzkich udział wezmą uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Daszyny oraz uczniowie Gimnazjum z Grabowa. Wysiłek intelektualny oraz fizyczny wynagrodziły dyplomy, nagrody i upominki.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/016.jpg


Zabawa choinkowa - 24 stycznia 2009

Zabawa choinkowa odbyła się tradycyjnie w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie w dniu 24 stycznia 2009 roku. Zabawę urozmaiciły występy zespołu "Marysie i Jaśki z Łyncyckigo" oraz przedstawienie klasy VI związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Honorowym gościem był Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. Nie zabrakło również poczęstunku. Ale zabawa choinkowa to przede wszystkim tańce, tańce i jeszcze raz tańce...



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/003.jpg

 

 

Wycieczka do Warszawy - listopad 2008

W listopadzie 2008 roku uczniowie klas I - VI uczestniczyli w wycieczce do Warszawy sfinansowanej w ramach projektu "ROZWÓJ EDUKACJI NA OBSZARACH WIEJSKICH W LATACH 2008-2013" Priorytet 1, działanie 1.9.4. "Kształcenie umiejętności społecznych i życiowych, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich" dotowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Uczniowie zwiedzili Muzeum Ewolucji, przyglądali się zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zwiedzili Stare Miasto i Zamek Królewski, spacerowali po Łazienkach Królewskich oraz przyglądali się starującym i lądującym samolotom w Porcie Lotniczym na Okęciu.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/002.jpg

Wiejskie Centrum Kultury i Sportu we wsi Wilczkowice Górne

W styczniu 2008 roku Gmina Łęczyca przystąpiła do realizacji projektu pn. "Budowa Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych". Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Wysokość otrzymanego dofinansowania to kwota 339 034,00 zł, całkowita wartość inwestycji - 738 000,00 zł. Pozostała kwota (tj. 398 966,00zł) stanowi udział własny gminy.

W dniu 31 maja 2008r. zakończono prace związane z budową Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych. Na terenie ok. 1 ha, znajdującym się w pobliżu Szkoły Podstawowej, powstały tereny rekreacyjne: wielofunkcyjne boisko sportowe, miasteczko rowerowe, bieżnia oraz plac zabaw dla najmłodszych. Całość jest zatopiona w zieleni i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 21 czerwca 2008 r.



http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/005.jpg

Teren Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu we wsi Wilczkowice Górne jest obiektem ogólnodostępnym czynnym w sezonie wiosenno - letnio - jesiennym od środy do niedzieli w godzinach od 12.00 do zmierzchu, lecz nie później niż do godziny 20.00 przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Osoba do kontaktów ze strony Urzędu -
Inspektor Anna Kowalczyk, tel. 0-24-388-34-29


REGULAMIN

1. Wiejskie Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych jest zlokalizowane na działkach gruntu oznaczonych w ewidencji gruntów numerem 41/5, 42/4, 42/5 przy Szkole Podstawowych w Wilczkowicach Górnych w granicach ogrodzenia.

2. Zarządcą terenu jest Gmina Łęczyca oraz Rada Sołecka Sołectwa Wilczkowice, która dba o porządek i utrzymanie należytego stanu obiektu oraz obszaru wokół niego.

3. Teren Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu we wsi Wilczkowice Górne jest obiektem ogólnodostępnym czynnym w sezonie wiosenno - letnio - jesiennym od środy do niedzieli w godzinach od 12.00 do zmierzchu, lecz nie później niż do godziny 20.00 przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

4. Z Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych korzystają mieszkańcy miejscowej społeczności.

5. Zorganizowane grupy zewnętrzne, każdorazowo wymagają zgody Wójta Gminy Łęczyca na korzystanie z obiektu.

6. Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci od 3 do 7 lat przebywających pod opieka osób dorosłych oraz dla dzieci do 15 lat przebywających samodzielnie.

7. Na korzystanie z boiska ze sztucznej trawy, bieżni oraz miasteczka ruchu drogowego, każdorazowo wymagana jest zgoda pracownika gospodarczego Urzędu Gminy w Łęczycy.

8. Nawierzchni bieżni oraz boiska ze sztucznej trawy, nie można użytkować w obuwiu podkutym częściami metalowymi oraz w obuwiu sportowym typu kolce lub buty piłkarskie wyposażone w korki.

9. Osoby korzystające z obiektu zobowiązane są dbać o obiekt, użytkować go zgodnie z instrukcją użytkowania oraz bezwzględnie przestrzegać poleceń pracownika gospodarczego Urzędu Gminy w Łęczycy.

10. Na terenie Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.

11. Za rzeczy pozostawione na terenie obiektu zarządca nie ponosi odpowiedzialności.

12. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za wypadki losowe wynikłe w trakcie korzystania z obiektów i urządzeń Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Wilczkowicach Górnych.

13. Rozstrzygnięcia w sprawach nie ujętych niniejszym regulaminem, jako ostateczne podejmuje Wójt Gminy Łęczyca.

Regulamin przyjęty
Zarządzeniem NR 137/2008 Wójta Gminy Łęczyca
z dnia 24 czerwca 2008 r.

Wycieczka Ciechocinek - Toruń - czerwiec 2008

W czerwcu 2008 roku uczniowie klas I - III wyruszyli na wycieczkę do Ciechocinka i Torunia. W Ciechocinku oddychali zdrowym powietrzem pod tężniami, odpoczywali w parku zdrojowym i widzieli słynną fontannę "Grzybek". W Toruniu zwiedziliśmy Stare Miasto, płyneliśmy statkiem po Wiśle i uczestniczyliśmy w pokazie w Planetarium.

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/001.jpg

Jasełka - grudzień 2007

Grudzień to miesiąc, kiedy na każdym kroku odczuwa się świąteczną atmosferę. W szkole to czas ubierania choinek, wykonywania świątecznych stroików, dekoracji i ozdób. Również w grudniu klasa III przygotowała i wystawiła Jasełka. Nad całością czuwały wychowawca klasy pani Bożena Cieślarek i nauczyciel religii, Dyrektor szkoły pani Emilia Kołodziejczyk.

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/021.jpg

 

 

Zielona szkoła - Gdańsk - Malbork - wrzesień 2007

We wrześniu 2007 roku uczniowie naszej szkoły udali się na zieloną szkołę do Gdańska i Malborka. Podczas wycieczki płyneliśmy statkiem po Zatoce Gdańskiej, zwiedziliśmy Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte oraz przebywaliśmy na plaży. Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe w Malborku.

http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/020.jpg

Zielona szkoła podczas wakacji?!... Dlaczego nie...

Zieloną szkołę w Sztutowie zaplanowaliśmy na ostatni tydzień czerwca. Chcieliśmy zdobyć nowe doświadczenia, poznać ciekawe zakątki naszego kraju i siebie nawzajem, wspólnie spędzić wolny czas.

W realizacji działania nie przeszkodziło nam to, że właśnie wcześniej rozpoczęły się wakacje.

Pojechaliśmy!

Naszym miejscem pobytu na cztery dni stał się gościnny zajazd turystyczny "Malibu" w Sztutowie nad Mierzeją Wiślaną.


Czas spędzony wspólnie w nowym środowisku to okazja do odbycia wielu niecodziennych "lekcji":

HISTORII:
- przed pomnikiem Ofiar Grudnia w Gdyni
- przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku
- na Westerplatte
- na Starówce w Gdańsku
- w byłym obozie koncentracyjnym w Sztutowie
- w Malborku

PRZYRODY:
- w Oceanarium w Gdyni
- na Mierzei Wiślanej
- w rezerwacie kormoranów
- na morskiej plaży
- w planetarium i muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

PLASTYKI:
- na Starówce w Gdańsku
- na plaży o zachodzie słońca

MUZYKI:
- w Katedrze Oliwskiej
- w Katedrze we Fromborku
- w Operze Leśnej w Sopocie

JĘZYKA POLSKIEGO:
- na Starówce w Gdańsku
- w Malborku

WYCHOWANIA FIZYCZNEGO:
- na plaży w Sztutowie


http://www.szkolawilczkowice.republika.pl/akt/019.jpg



 

Archiwum wydarzeń szkolnych