13 kwietnia 2017

 

  Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach przystąpiła do realizacji projektu Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Czas na zdrowie”. Jego celem jest edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.

 

  Po wizycie w gospodarstwie ekologicznym, uczniowie wyruszyli do Łęczycy w poszukiwaniu zdrowej żywności. Okazało się, że trzeba sporo się natrudzić, aby ją znaleźć. Tylko nieliczne sklepy i markety posiadają bogatą ofertę wartościowych produktów!

 

    Po udanych zakupach przystąpiono do realizacji kolejnego zadania – Festynu Zdrowia, który odbył się w szkole 7 kwietnia 2017 roku. W jego organizację zaangażowała się cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz rodzice. Zaproszenie przyjęli również Radni Gminy Łęczyca, pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego pani Aneta Mucha, a także dietetyk pani Aneta Milczarek.

 

Festyn rozpoczęła prezentacja filmów edukacyjnych „Śmietnik w mojej głowie”, które opowiadały o stereotypach żywieniowych funkcjonujących w społeczeństwie. Następnie pani dietetyk przybliżyła uczestnikom festynu zasady zdrowego odżywiania.

 

Po części teoretycznej przystąpiono do działań praktycznych. Z produktów zakupionych w czasie wycieczki do Łęczycy oraz od lokalnych gospodarzy uczniowie i zaproszeni goście, pod fachowym okiem pani Anety Muchy, przygotowywali zdrowy poczęstunek. Królowały sałatki, zdrowe kanapki, szejki witaminowe, soki owocowe i warzywne. Prawdziwa bomba witaminowa! Były wyśmienite, ponieważ w mgnieniu oka znikały ze stołów. Mimo, że nie zawierały wielu kalorii, to wspólne gry i zabawy ruchowe na boisku szkolnym pozwoliły się ich pozbyć.

 

Warto dodać, że uczestnicy festynu otrzymali ulotkę, w której oprócz zasad zdrowego odżywiania, znalazły się przepisy przygotowanych potraw oraz wykaz miejsc (gospodarstwa ekologiczne, sklepy) ze zdrową żywnością.

 

   Dotychczasowe działania w ramach projektu okazały się bardzo atrakcyjne dla uczniów. Uczą nie tylko zdrowego stylu życia, ale także współdziałania w grupie i współpracy ze środowiskiem lokalnym.

 

Beata Kaczmarek

 

 

Galeria zdjęć

 

 

Czas na zdrowie!